A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z relaksującym dotykiem. Nasze ciało to zaskakująca technologia biologicznie połączonych układów, wśród których prym wiedzie układ nerwowy. To właśnie oddziałując na jego kanały, możemy dotrzeć do wszystkich narządów wewnętrznych i pobudzić pracę komórek z których się składają. Każdy zespół tkanek „opieczętowany” jest splotem nerwów, które łączą go z mózgiem.

Dziś przyjrzymy się bliżej zaskakującej metodzie, która łączy w sobie wiedzę dwóch wielkich systemów leczniczych: medycyny konwencjonalnej oraz jej starszej koleżanki – medycyny Wschodu. Mowa tu o biomasażu, czyli połączeniu elementów z technik masażu klasycznego leczniczego a przy tym oddziaływaniu na punkty biologicznie czynne. Takie połączenie ma kilka celów: uzyskać efekt profilaktyki, wzmocnienia zdrowia pacjenta albo wyleczyć go, czyli chcemy uzyskać cel terapeutyczny. Niektórzy specjaliście twierdzą, że biomasaż jest formą pewnego rodzaju bioenergoterapii, bo podczas stymulacji ciała oddziałuje się na kanały energetyczne odblokowując zblokowane złogi i uwalniając dobrą energię.

Biomasaż - Enji

Prawidłowy biomasaż polega na dedykowanej stymulacji okolic mięśni przy kręgosłupie i kości krzyżowej, synchronicznie stosuje się akupresurę wybranych punktów chińskich na ciele pacjenta. Taki złożony masaż to doskonała technika opierająca się na związkach pomiędzy skórą, układem nerwowym a organami wewnętrznymi, czyli stymuluje odruchy skórno-trzewne i trzewno-skórne, pobudza strefę Heada. Podczas gdy wykwalifikowany lekarz czy terapeuta oddziałuje na punkty lub fragmenty ciała, zostają wzbudzane impulsy nerwowe, które przez nerw rdzeniowy po odpowiednim przeobrażeniu docierają do związanego z nim chorego narządu. Ów pobudzany organ, poprzez instynktowne zwiększenie lub zmniejszenie napięcia m.in. naczyń krwionośnych, dotlenia się bo poprawia się jego ukrwienie, a przy tym każda komórka staje się lepiej odżywiona i może efektowniej funkcjonować.

W trakcie biomasażu rozkurczają się mięśnie gładkie narządów wewnętrznych układu oddechowego, dzięki czemu rozszerzają się oskrzela, zwiększa się wydzielanie śluzu, a to prowadzi do łatwiejszego odkrztuszania, czyli lepszej wentylacji płuc. Tlen jest doprowadzany szybciej, dzięki czemu pacjent czuje poprawę, lepiej mu się oddycha i szybciej wraca do zdrowia.

Biomasaż to również zbawienie dla układu pokarmowego, np. w chorobie wrzodowej żołądka, taka biostymulacja znosi patologiczne napięcie mięśniówki gładkiej, poprawia ukrwienie śluzówki i normalizuje jej wydzielanie. Podobny wpływ taka zestawiona technika wykazuje również na inne organy i układy.

Biomasaż

Rysunek przedstawia obszar (na czerwono) który należy masować, aby wykonać prawidłowo biomasaż. Warto zwrócić uwagę na punkty (oznaczone czarnymi kropkami) leżące w podstawowym obszarze kręgosłupa. Są to tzw. punkty alarmowe Shu aż 12 narządów wewnętrznych:

 • płuca,
 • jelito grube,
 • żołądek,
 • śledziona,
 • trzustka,
 • serce,
 • jelito cienkie,
 • pęcherz moczowy,
 • nerki,
 • osierdzie,
 • pęcherzyk żółciowy
 • i wątroba

Masując te punkty w bezpośredni sposób przyczyniamy się do angażowania pracy tkanek odpowiadających im organów. Jak widać, z pozoru błahy masaż może usprawnić działanie wielu narządów, ma ogromny wpływ na poprawę systemu odpornościowego pacjenta, dlatego zalecany jest przede wszystkim przy chronicznych, przewlekłych chorobach.

Poprzez zaangażowanie układu wegetatywnego, centrów mózgowych, systemu hormonalnego biomasaż wpływa na wszystkie organy i układy, na ich czynności fizjologiczne, na mechanizmy obronne i przystosowawcze, a więc na wszystko co warunkuje prawidłowe funkcjonowanie ustroju.

A teraz pokrótce bliżej wskażemy Wam jaki jest możliwy wpływ tej techniki z pogranicza dwóch światów medycznych na poszczególne układy i narządy:

 1. zespół sercowo-krążeniowy: normalizacja ciśnienia krwi, zmiana rytmów pracy serca i siły skurczów jak też zwiększenie tolerancji ustroju na deficyty tlenu.
 2. zespół oddechowy: rozrzedzenie śluzu i zwiększenie jego wydzielania, zwiększenie objętości życiowej płuc, podniesienie amplitudy skurczów przepony i tym samym usprawnienie oddychania przeponowego.
 3. zespół mięśniowy: normalizacja kurczliwości mięśni szkieletowych i dzięki temu zwiększenie ich ruchomości.
 4. zespół nerwowy: zmniejszenie bólu poprzez podwyższenie progu bólu, regulacja rozchwianych funkcji układu autonomicznego, przyspieszenie odnowy włókien nerwowych.
 5. zespół pokarmowy: wpływ na perystaltykę jelit i napięcie ścian żołądka, wzrost kurczliwości pęcherzyka żółciowego.
 6. zespół moczowo-płciowy: dotlenienie mięśni gładkich narządów układu moczowo-płciowego, wzmocnienie mięśni dna macicy i mięśni zwieraczy, zwiększenie doznań seksualnych poprzez zbawienny, pomocniczy wpływ na gruczoły płciowe i menstruację.

Ta metoda nie powinna być stosowana u osób dotkniętych chorobami zakaźnymi, chorobą nowotworową, uogólnionymi chorobami zapalnymi skóry, u kobiet w ciąży, podczas miesiączki a także u pacjentów którzy mają wstawiony rozrusznik serca.

Biomasaż - Enji

Uwaga! W tym artykule przybliżyliśmy biomasaż kręgosłupa, ale ta technika doskonale sprawdza się w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości innych części ciała, np. głowy, w tym częstych migren i zawrotów. Lekarz poprzez stymulację punktów na ciele przyspiesza procesy regeneracji psychofizycznej całego ustroju człowieka.

Add comment


Security code
Refresh

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. All Rights Reserved.