header bg template

A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

historia_logoWspółczesna cywilizacja daje wiele możliwości poznania odległej przeszłości. Właśnie dzięki wielkiemu rozwojowi archeologii możemy poznawać korzenie i dzieje naszych przodków. Wykopaliska archeologiczne w Chinach dostarczyły nam wielu niezbitych dowodów, jak bogata i na jak wysokim poziomie rozwoju była cywilizacja chińska już wiele wieków temu.

Naukowcy odkrywają coraz więcej przedmiotów, takich jak kamienne, kościane czy bambusowe igły akupunkturowe, świadczących o tym, że akupunktura była znana i stosowana już w ostatnich wiekach starej ery (1450-105 p.n.e.).

Jedną z najobszerniejszych i najciekawszych książek poświęconych tematyce akupunktury jest dwunastotomowe dzieło lekarza  Huang-Fou-Mi (215 -282) pt. "Kia-yi-King", w tłumaczeniu: "O akupunkturze i przyżeganiu".

Mieści się w nim szczegółowy opis kanałów energetycznych biegnących przez ciało człowieka oraz 649 punktów akupunkturowych rozmieszczonych w ich obrębie. Możemy poznać dokładne wskazania do nakłuwania każdego z nich, w tym m.in. metodykę manipulacji igłami oraz dowiedzieć się więcej o wiekowych „recepturach” diagnostyki akupunkturowej w różnych zespołach chorobowych.

Wiek, gdy w Chinach panowała dynastia Tang (618-907) był okresem świetności dla technik akupunktury. Stała się ona wówczas odrębną specjalnością medyczną i zyskała własny wydział w Cesarskim Kolegium Medycznym.

Realistyczne modele człowieka naturalnej wielkości obrazujące szczegółowo kanały energetyczne na ciele człowieka oraz punkty akupunkturowe (657 punktów – w tym 303 parzyste i 51 nieparzyste) zostały odlane z brązu w 1027 roku. Ich wykonanie zlecił lekarz Wang-Wei-Yin.

historia1

Wkrótce potem sławne modele doczekały się 3 tomowej książki instruktażowej pt. "Ilustrowany podręcznik o punktach akupunktury i przyżeganiu na odlanym modelu z brązu".

Czasami aż ciężko uwierzyć, że sława modeli doktora Wang-Wei-Yin niesie się aż po dziś dzień. Choć nie wiadomo, gdzie znajdują się teraz pierwotne modele, obecnie w Chinach wykonuje się repliki obrazujące rozkład punktów akupunkturowych, właśnie na podstawie kopii pierwotnych odlewów z brązu.

wojny_akupunktura

 Studia na Wydziale Akupunktury w Cesarskim Kolegium Medycznym trwały ówcześnie siedem lat. Od studentów wymagano bardzo wiele, aby zdać egzamin musieli oni udowodnić przed specjalnie powołaną przez Cesarza komisją, iż znają położenie każdego, nawet mało istotnego punktu akupunkturowego.

W tym celu model człowieka przysłaniano bibułą połączoną z woskiem a egzaminowany musiał bezbłędnie trafić w zadany punkt. Jeżeli był przygotowany i wiedział, gdzie ów punkt się znajduje, po nakłuciu modelu we właściwe miejsce – pojawiała się kropla sztucznej krwi.

egzaminowany

Akupunktura przez kolejne wieki zyskiwała nowych zwolenników zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Gdy na tron weszła dynastia Juan i Ming (lata 1368-1644) to technikę akupunktury wzniesiono do rangi równej pozostałym metodom leczenia.

W 1601 roku powstało dzieło pt. ”Kompendium akupunktury i przyżegania", w którym zebrano najważniejsze informacje dotyczące kanałów energetycznych, punktów życiowych oraz opisano rodzaje igieł akupunkturowych podając ich zastosowanie kliniczne.

Wtedy też po raz kolejny odlano z brązu modele postaci ludzkich do nauki akupunktury. W ten sposób pojawiła się figury mężczyzny, kobiety i dziecka, na których starannie naniesiono obraz kanałów i punktów energetycznych.

historia_modele

Era rozwoju akupunktury została brutalnie zatrzymana, gdy władzę w Chinach przejęła dynastia mandżurska Tsing (lata 1644-1912). Niestety, ale celem władców stało się odtąd tępienie i hamowanie rozwoju kultury i tradycji narodu chińskiego, akupunktura stała się nielegalna…

przeciwnicy_akupunktury

wizytowka_akupunktura_enji

zobacz_tez2

 

 

Cennik zabiegów akupunktury

Najczęściej zadawane pytania - akupunktura

AKUPUNKTURA - jedna ze sztuk leczenia medycyny naturalnej Dalekiego Wschodu - obejrzyj wideo

Co rozumiemy pod pojęciem akupunktura?

Dlaczego akupunktura kosmetyczna jest lepsza od botoksu

Akupunktura w leczeniu nerwic i depresji

Chcesz odzyskać zdrowie? Otwórz się na nowe metody, poznaj akupunkturę

Komentarze   

+2 #8 danon 2011-01-14 00:08
Chodziłem na akupunkturę do profesor Dovchin. Jestem zadowolony z efektów. Była to akupunktura na poprawę przemiany materii. Polecam. Cena zabiegu 50 zł.
Cytować
+4 #7 Piotrek 2011-01-13 18:43
kamienne igły akupunkturowe?? jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić :) na szczęście teraz na zabiegach stosuje się nowoczesne igły dzięki którym zabiegi są praktycznie bezbolesne :)
Cytować
+3 #6 Tymek 39 lat 2011-01-13 09:57
Mi też pani Dovchin pomogła w radzeniu sobie ze stresem. Akupunktura dała mi ukojenie i odpoczynek. Co ważne efekt utrzymywał się jeszcze długo po serii zabiegów. Odniosłem wrażenie jakbym zrobił duży krok na przód w radzeniu sobie ze stresem. Dużą zasługę miała w tym pani profesor i jej naturalne metody lecznicze. Bardzo jestem pani wdzięczny.
Cytować
+3 #5 Marek 38 lat 2011-01-13 06:52
Chodziłem na akupunkturę i ziołolecznictwo do pani profesor. Chyba jeszcze jeden Polak spod Grodziska Mazowieckiego posiada taką wiedzę z zakresu ziół i naturalnych metod leczniczych co pani profesor. Jestem pod dużym wrażeniem jej umiejętności. Jeżeli gdzieś nie będzie umiała pomóc to to powie. Poza tym to bardzo miła i życzliwa kobieta. Traktuje ludzi bardzo fair. polecam M.
Cytować
+4 #4 emo1928 2011-01-12 23:10
Byłam na akupunkturze u pani profesor i co dziwne żyję i czuję się dobrze. Dla mnie te zabiegi to relaks i odprężenie. Myślę, że kluczem do wszystkiego jest takie podejście, otwarte i współpracujące z lekarzem - wtedy osiągniemy najlepsze efekty lecznicze. W terapii bólów akupunktura nie ma sobie równych. Polecam
Cytować
+5 #3 justyna 2011-01-12 15:46
Aż się nie chce wierzyć, że ten system medyczny przetrwał tyle wieków!! Musi być bardzo skuteczny
Cytować
+5 #2 pawel 2011-01-12 15:31
Czy można zamówić u Państwa jakieś książki odnośnie akupunktury, interesuje mnie szersza historia, bardziej szczegółowa. Od lat pasjonują mnie chińskie metody lecznicze. Proszę o odp., mój mail

Pozdrawiam serdecznie całą redakcję portalu, śledzę na bieżąco wszystkie nowości, bardzo ciekawa strona, cieszę się że pani profesor wysunęła taką inicjatywę i prowadzicie Państwo ten portal. Gorąco pozdrawiam!
Cytować
+5 #1 lila 2011-01-12 15:20
Tak, akupunktura to wiekowa nauka i skuteczna, wiem bo moja rodzina często z niej korzysta dzieki czemu cieszy się dobrym zdrowiem od lat.

I jak widać, jak każda dobra metoda miała okresy prześladowań i "ukrywania się'.

Dobrze, że są teraz tacy ludzie jak profesor Enji, którzy potrafią pokazać jak cenne dziedzictwo pozostawili nam nasi przodkowie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.