header bg template

A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Rozpoczynając naukę akupunktury rzadko kiedy zadajemy sobie pytanie jakich igieł do akupunktury powinniśmy używać. Zazwyczaj poznając tajniki medycyny chińskiej posługujemy się takimi samymi igłami jak te, którymi posługują się nasi nauczyciele i mistrzowie. Dopiero później, wraz ze zdobywanym doświadczeniem staramy się znaleźć igły, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Nie czekając na ten moment warto już teraz zapoznać się z podstawowymi kryteriami, według których dzielą się igły do akupunktury i zdecydować, które z nich najlepiej będą się sprawdzać w naszej praktyce medycznej.

 

Igły Chińskie, Koreańskie i Japońskie

Igły akupunkturowe tradycyjnie dzieli się na trzy typy igieł: chińskie, koreańskie i japońskie. Podział ten nie mówi o faktycznym miejscu produkcji igieł. Współcześnie igły wszystkich typów produkowane są na całym świecie. Igły te rozróżnia się ze względu na różnice w ich budowie, które wytworzyły się wraz z powstawaniem szkół i tradycji akupunktury chińskiej, koreańskiej i japońskiej.

Na czym polegają te różnice? Igły chińskie posiadają uchwyt ściśle owinięty stalowym, miedzianym, srebrnym lub nawet złoty, drutem oraz wykonaną z tego samego metalu pętelką na czubku. Pętelka ma powodować, że energia Qi, która wydostaje się z ciała pacjenta przepływa wzdłuż igły, a na jej szczycie zawraca z powrotem przenikając wgłąb ciała. Uchwyt igieł koreańskich również jest ciasno owinięty metalowym drutem (stalowym, miedzianym, srebrnym lub złotym), ale nie kończy się pętelką, dlatego też Qi rozprasza się w nich, a nie cyrkuluje. Igły japońskie również nie są zakończone pętelką, ale wykonane są w innej technice, niż igły chińskie czy koreańskie. W igłach japońskich uchwyt składa się ze stalowej rurki zaciśniętej na igle.

 

Długość ostrza

Obok typu uchwytów, drugą najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy igłami jest długość ostrza (należy zaznaczyć, że na opakowaniach igieł, kiedy podawana jest ich długość, podawana jest właśnie długość samego ostrza, a nie całej igły łącznie z uchwytem).

Najczęściej spotyka się igły o średniej długości ostrza wynoszącej 40 mm. Igły tej długości to standardowe igły wykorzystywane w klasycznych zabiegach akupunktury do stymulowania punktów akupunkturowych na rękach, nogach oraz na ciele, szczególnie w miejscach gdzie tkanka tłuszczowa pozwala na łatwe dostanie się do poszukiwanego punktu. Do tych zabiegów równie dobrze nadają się igły o długości między 25 mm a 50 mm.

Krótkie igły do akupunktury mają ostrza o długości od 3 do 15 mm. Są one nazywane igłami kosmetycznymi, igłami do su dżok lub igłami do twarzy bądź uszu (igłami do aurikuloterapii). Igły tego typu mają krótkie ostrza, które bardzo dobrze sprawdzają się w precyzyjnym nakłuwaniu punktów akupunkturowych szczególnie wrażliwych okolic takich jak twarz czy uszy.

Obok igieł krótkich i standardowych istnieją także igły długie. Są one stosunkowo rzadko spotykane, a długość ich ostrzy może wynosić między 50 a 100 mm.

 

Szerokość ostrza

Średnicę ostrza igły nie jest jest już tak łatwo określić na pierwszy rzut oka. Średnica igły jest bardzo mała, dlatego też jej wahania są trudniej dostrzegalne. Igły do akupunktury mają zazwyczaj średnicę od 0,12 do 0,30 mm. Zazwyczaj im mniejsza średnica tym igła jest ostrzejsza, ale też tym łatwiej się wygina co może utrudniać nakłuwanie. Ostrość igły zależy także w dużej mierze od sposobu jej ostrzenia, który stosuje producent, dlatego też najlepiej jest własnoręcznie wypróbować igły od różnych producentów i samemu zdecydować, której najlepiej się nam używa.

Nasz zespół poleca sklep internetowy TCM jako godny zaufania i sprzedający produkty wysokiej jakości w dobrej cenie. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.