header bg template

A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

chi1-energiaKażdy z nas ma w swoim ciele ścieżki, którymi płynie energia Qi. Europejczycy nazwali je kanałami energetycznymi, południkami lub meridianami.

Tworzą one sieć, która oplata całe ciało i pozwala na przepływ energii między dwunastoma organami. Gdy energia przepływa swobodnie, nasze ciało pozostaje w równowadze.

Jednak gdy przepływ zostaje zakłócony, zaczynamy odczuwać osłabienie. Możemy jednak wpłynąć na jego drożność poprzez punkty akupunktury, które leżą na meridianach.

Na niektórych południkach mamy tylko kilka punktów, na innych nawet 67. Ogółem w naszym ciele znajduje się około 360 punktów, na które możemy wpływać i przywracać równowagę w przepływie.

Meridiany

Można je podzielić na kilka grup:

- ścięgnisto - mięśniowe, zwane też powierzchniowymi, odpowiadają za skórę, mięśnie oraz funkcjonowanie stawów.

- meridiany dywergentne podłużne lub kolateralne, są połączeniami między dwoma ścieżkami. Dwanaście narządowych czyli głównych, położonych jest symetrycznie po prawej i lewej stronie ciała.

- meridiany cudowne to osiem dodatkowych ścieżek, które nie łączą się z żadnymi konkretnymi organami. Są zbiornikami dla tzw. Qi wrodzonej, która chroni organizm przed pogorszeniem się stanu zdrowia. Przejmują nadmiar energii z meridianów głównych w sytuacjach krytycznych.

  energia-234

 Punkty akupunkturowe

Znajdują się na każdym z meridianów i to właśnie one odpowiadają za przepływ (lub blokadę) energii. Dzieli się je na kilka rodzajów. W punktach źródłowych gromadzi się duża ilość energii, a ich stymulację prowadzi się w stanach nadmiaru lub niedoboru energii.

Na dwunastu głównych meridianach leżą punkty przepustowe. Wraz z kolateralami przywracają równowagę w zaburzeniach energetycznych pomiędzy meridianami należącymi do tego samego elementu. Na meridianach głównych i cudownych leżą punkty kluczowe, których nakłucie uwalnia zablokowane krążenie Qi.

chi-en34Punkty zgodności przedniej i tylnej, stają się bolesne przy stymulacji gdy chorują narządy z nimi związane (leżą na przedniej i tylnej części tułowia). Meridiany główne są połączone z dodatkowymi dzięki punktom kardynalnym i mają za zadanie wyrównywać poziomy energii pomiędzy nimi.

Przy niektórych meridianach głównych znajdują się punkty mistrzowskie, regulujące prace tkanek lub narządów. Celem punktów „dolnego morza” jest wpływ na narządy typu Fu poniżej przepony. Punkty antyczne (Shu) leżą na meridianach głównych.

Są podzielone na: „Jing-studnia” (przy bólach klatki piersiowej i do pobudzenia psychicznego), „Shu-strumień” (gorączki), „Jing-rzeka” (choroby górnych dróg oddechowych), „He” (choroby żołądka).

chi-chi

W odpowiednich kombinacjach używa się punktów pięciu przemian, które stosuje się do leczenia nadmiaru lub niedoboru w narządach. Za pomocą punktów spotkania, leżących na skrzyżowaniach przebiegów meridianów, leczy się dolegliwości związane z tymi właśnie meridianami.

Tekst bazuje na wykładach Wielkie systemy medyczne Wschodu, dra M. Kalmusa, wygłoszone w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, 2010/11.

zobacz_tez2

Akupunktura ukoiła mój ból kręgosłupa

Akupunktura - opinie pacjentów prof. Enkhjargal Dovchin

przeczytaj_ebooka

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:

"W cztery oczy z medycyną naturalną Dalekiego Wschodu - prof. Enkhjargal Dovchin". Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.

"Akupunktura i życie lekarz Enkhjargal Dovchin" - naukowe wyjaśnienia działania akupunktury, filozofie leczenia.

Komentarze   

+1 #6 Wiktoria03 2011-08-19 13:56
Ja nie próbowałaś to po co piszesz posty!
Cytować
0 #5 kafcia 2011-08-10 00:19
Jakoś nie wierzę w skuteczność tych metod. Wiem, ze są ludzie, którym to pomaga, ale ja mimo, że nie próbowałam nie jestem przekonana. W Chinach pewnie jest inaczej i tak ta medycyna znajduje swoich odbiorców. Moim zdaniem na zachodzie się nie przyjmie. Mimo to jestem za wolnością wyboru. To klienci powinni zadecydować, czy chcą się leczyć u typowego lekarza, czy u tzw. lekarza medycyny naturalnej.
Cytować
+2 #4 diabliczka 2011-08-09 19:44
Tradycyjna medycyna chińska (TCM) uratowała mi życie. Polecam tą medycynę.
Cytować
+2 #3 Nora 2011-08-08 19:54
Piękny artykuł. Portal jakich mało.
Cytować
+2 #2 Kaja z Warszawy 2011-08-08 15:13
Interesuję się kulturą i medycyną wschodu od wielu lat. Pojęcie meridianów i energii Qi znajduje obecnie zastosowanie w najnowocześniej szej medycynie diagnostycznej na świecie. Pojęcia jednak starożytnej medycyny pozostają bez zmian.
Bardzo ciężko jest znaleźć dobrych specjalistów, akupunkturzystó w czy zielarzy.

Moim zdaniem tak samo jak lekarze konwencjonalni tak samo lekarze tradycyjnej medycyny powinni mieć możliwość prowadzenia swoich praktyk.

Najważniejsze to nie szkodzić, a dobro pacjenta mieć za najwyższe dobro.

Fajna strona. Będę odwiedzać częściej.
Cytować
+2 #1 Tomek 37 lat 2011-08-08 08:12
Dobry tekst chodź trochę krótki. Widać jednak, że bazuje na konkretach. 5 z plusem
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.