header bg template

A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Dokładne umiejscowienie punktów akupunktury jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu zabiegu. Tradycyjna chińska medycyna posługuje się kilkoma sposobami na odnalezienie tych punktów.

tomas fano

 

 

Najczęściej stosowaną i najpopularniejszą metodą jest odnajdywanie punktów według ułożenia specyficznych miejsc anatomicznych ciała. Duża ilość punktów sąsiaduje ze stawami, żebrami, kręgami, guzatowaściami, wyrostkami, kącikami oczu, brwiami, zagięciami, przyczepami mięśni czy ścięgnami.

Gdy brak jest charakterystycznych punktów anatomicznych sięga się po odmierzanie równych odcinków ciała (tzw. proporcjonalnych cun). Ludzkie ciało zostało podzielone przez Chińczyków wzdłuż i wszerz na równe odcinki zwane cun. W rzeczywistości nie można przyporządkować ich żadnej innej jednostce miary i stosuje się je od tysięcy lat jedynie w akupunkturze. Dzięki nim odnajduje się punkty i mierzy ich położenie od siebie i innych części ciała. Proporcjonalne cun różnią się w zależności od budowy ciała, wysokości i płci ludzi. I tak, 1 cun na czole nie wynosi tyle samo co 1 cun na klatce piersiowej. Cun u osoby niskiej i tęgiej będzie inny niż u osoby wysokiej i szczupłej. Jednak niezależnie od indywidualnych cech człowieka odległość między brodawkami będzie zawsze wynosić 8 cun, od końca XI żebra do krętacza wielkiego 9 itd.

acidpixPunkty można zlokalizować również przy pomocy indywidualnego cun. Metoda ta wykorzystuje szerokości palców chorego. 1 cun jest równy odległości między dwoma fałdkami na zagiętym środkowym palcu dłoni lub grubości kciuka. 1.5 cun to łączna grubość palców środkowego i wskazującego. Cztery palce (bez kciuka) równają się 3 cun. Lekarz może użyć do mierzenia własnych palców, jeśli dłonie jego i pacjenta są tej samej wielkości.

Bardziej doświadczeni lekarze mogą odnaleźć punkty za pomocą metody palpacyjnej. Podczas choroby na meridianach chorych narządów poprzez łagodne uciskanie można zlokalizować wrażliwe i bolesne miejsca. W takich punktach tkanka jest napięta lub wiotka. Lekarz odnajduje je poprzez lekkie i delikatne przesuwanie opuszkami palców wzdłuż meridianu.

Innym sposobem jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała przez chorego. I tak dla przykładu: punkt 31, leżący na meridianie pęcherzyka żółciowego, można odnaleźć gdy pacjent leży wyprostowany lub stoi na baczność. W takiej pozycji koniec jego palca środkowego dokładnie wskazuje ten punkt.

Mimo że tradycyjne metody wciąż są najpopularniejsze i niezawodne, współczesna medycyna wciąż poszukuje i bada nowe pomysły, chociażby punktoskop, który wykrywa biologicznie aktywne punkty. Wydaje się jednak, że w tym wypadku tradycyjne metody pozostaną głównym sposobem na lokalizowanie punktów akupunktury.

Zasady akupunktury, H. Operacz, SAWW, 1993.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.