A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Akupunktura a zdrowie

Każdy z nas zimą musi funkcjonować na bardziej wzmożonych obrotach. Zimowe temperatury i pogoda przyprawiająca o depresję i trzeba sobie z nimi radzić przez wiele miesięcy w roku.

Niestety polska rzeczywistość nas nie rozpieszcza, zima trwa od listopada nawet do kwietnia, a w tym czasie musimy tak samo zarabiać i pracować na życie jak w lecie, pozostając w pełni zdrowia mimo kaprysów pogody.

Jeżeli odczuwasz, że źle znosisz zimową porę, czujesz się osłabiony i przemęczony pracą, pogodą – pozwól sobie pomóc. Nie musisz katować swojego organizmu ciągłymi tabletkami.

Rozwiązaniem na taki stan są terapie pracy z ciałem, jakie oferuje medycyna Dalekiego Wschodu, tj. masaże, terapie akupunkturowe, akupresura. Przy tym warto stosować zioła, które rozgrzewają, dodają siły witalnej, witamin i niezbędnych minerałów.

Odpowiednio dobrane terapie roślinne wesprą pracę każdej komórki, skutkiem czego cały organizm wzmocni się i będzie zdrowszy.

 Rwa kulszowa

Akupunktura jako jedna z bardzo skutecznych metod medycyny naturalnej jest w czołówce terapii, które stanowią elitę w walce z bólem.

Dzięki stymulowanemu uciskowi punktów na ciele, w których są zakończenia nerwowe organów, można wpływać na ich funkcjonowanie. Dzięki temu akupunktura nie niesie ze sobą skutków ubocznych jak środki farmaceutyczne wyniszczające wątrobę czy żołądek.

Ból to uczucie, który zna każdy z nas, to sygnał od naszego mózgu, że w organizmie dzieje się coś złego. Są różne rodzaje bólu, m.in. takie które łatwo znieść, jak i te silniejsze, które są wyjątkowo dokuczliwe. Jednym z takich silnych bólów jest ten towarzyszący rwie kulszowej.

Jego źródło „wybija” na skutek ucisku nerwu kulszowego wychodzącego z miednicy mniejszej przebiegającego wzdłuż tylnej tkanki nogi. Jednym słowem to ucisk na bardzo wrażliwe nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 (zwane nerwem kulszowym – to największy i najwrażliwszy nerw w ludzkim ciele).

Rwa kulszowa jest jedną z najczęstszych form konglomeracji bólowej odcinka kręgosłupowo-lędźwiowego.

984791_relaxRegulowanie czynności narządów i utrzymanie homeostazy to naturalne zdolnościami ludzkiego organizmu. Dzięki nim, ciało broni się przed szkodliwymi bodźcami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi.

Jednak możliwości tej swoistej samoregulacji są ograniczone. Silne i częste negatywne bodźce mogą poważnie naruszyć homeostazę i doprowadzić do choroby. W takich przypadkach z pomocą przychodzi akupunktura, która może przywrócić utraconą równowagę i usprawnić funkcjonowanie każdego narządu.

Rozmowy o akupunkturzeAkupunktura - to słowo nieustannie wzbudza silne emocje wśród zwolenników i przeciwników medycyny naturalnej. Jedni twierdzą, że jest to najskuteczniejsza metoda leczenia wielu schorzeń, inni przypisują jej zaletom efekt placebo. A jak jest naprawdę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sięgnąć głębiej i poznać tę metodę.

PODŁOŻE FILOZOFICZNE AKUPUNKTURY

Akupunktura jest sposobem zwalczania różnych dolegliwości bólowych i wielonarządowych.

Współcześni, nieco sceptyczni badacze taoistycznej medycyny, w tym akupunktury często bagatelizują jej prawdziwe podłoże. Ówczesny świat wraz ze stopniem zaawansowania dzisiejszej nauki nie do końca potrafi pojąć "źródła starych nauk taoizmu".

aodchudzanie-zdrowoDługo wyczekiwane wakacje w końcu nadeszły i przyszła pora na letni wypoczynek. Nie wszyscy jednak potrafią w pełni cieszyć się urokiem wakacji.

Mamy tu na myśli między innymi osoby otyłe, które zwłaszcza latem popadają w depresję i kompleksy z powodu stanu swojego ciała. Co czwarta osoba w Polsce ma problemy z nadwagą oraz ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Dlaczego nadwaga to ogromny problem społeczeństwa XXI wieku?

Dzieje się tak głównie dlatego, że nie dbamy o to co jemy. Praca, szybkie tempo życia powodują, że posilamy się "w biegu", często nie zważając na to co naprawdę znajduje się na naszym talerzu.

Żywność naszpikowana konserwantami, zwyczajowe "szybkie i wygodne kanapki" - jak ma zatem funkcjonować nasz organizm, skoro jako budulca dostarczamy mu tak naprawdę pustych, małowartościowych kalorii.

iglami.jpgNa świecie są miliony chorób, wielu z nich towarzyszą przykre objawy. Do takich wyjątkowo trudnych dolegliwości zaliczamy przede wszystkim paraliż, który może być objawem schorzenia, ale także jego efektem.

Kiedy mówimy o paraliżu?

Paraliż powstaje wtedy, kiedy nie możemy wykonać jakiegoś ruchu, ponieważ do naszego mięśnia (lub mięśni) nie dopływają bodźce w postaci impulsów nerwowych. A to właśnie te impulsy pobudzają mięsień do skurczu, wywołując reakcję zwaną ruchem.

Porażenie może występować na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych, mięśnia (mięśni) lub ośrodkowego układu nerwowego. Nie musimy chorować, żeby doznać porażenia. Często występuje ono na skutek urazów, a także podczas snu (tzw. porażenie przysenne).

Jednym z najbardziej charakterystycznych jest porażenie występujące przy udarze mózgu, kiedy to jedna strona ciała, najczęściej lewa, ulega paraliżowi – opada kącik ust, ruchy ręką i nogą stają się nieskoordynowane lub całkowicie niemożliwe.

Jednak wszystkie rodzaje paraliżu z pewnością łączy jedno: gdy już dojdzie do tego, że nie będziemy mogli poruszyć jakąś grupą mięśni, szukamy wszelkich możliwych sposobów, aby ten stan odwrócić i móc normalnie funkcjonować.

igly-akupunktura-dietaKto lubi być okrągły, pulchny, przy kości, gruby... Lista nie ma końca. Każdy z nas skrywa historię jego życia, o której pewnie wolałby nie opowiadać, zwłaszcza ci, którzy jako dzieci byli ośmieszani z powodu swojej tuszy. Istnieje pewien szczególny rodzaj wstydu, który znają tylko otyłe maluchy.

Nie pamiętam, kiedy stałam się grubym dzieckiem. Na jednym ze zdjęć, na którym miałam może ok. 5 lat próbuję wspiąć się na wysokie drzewo, a moja sylwetka jest smukła i giętka.

Inne zdjęcie z podstawówki przedstawia mnie i moje koleżanki na szkolnym ślubowaniu. Miałam na sobie spódnicę przed kolano uwidaczniającą już wtedy "opuchnięte" kolana. Myślę, że miałam wtedy jakieś 10 lat – ale wówczas ani przyszłoby mi do głowy pytanie o to: jak schudnąć, jak być szczupłą, czy też jak zdrowo się odżywiać?

Kto zaprzątałby sobie głowę takimi sprawami będąc małą dziewczynką.

Jednak zaczęłam się martwić i to nie przez docinki kolegów, którzy niemal na każdym kroku powtarzali, że jestem gruba, aż doszło do tego że poczęli nazywać mnie "bułą".

Najwięcej przykrości sprawiła mi nauczycielka, która na szkolnej wycieczce do kina przy całej klasie zapytała, czy aby nie powinna zarezerwować dla mnie dwóch miejsc, bo "jak widać, nie należę do najzgrabniejszych". Podobnie wszyscy z rodziny, z wyjątkiem moich rodziców zwracali uwagę na moją tuszę.

Będąc akceptowaną tylko przez mamę i tatę nie rozumiałam, dlaczego wszystkim dookoła tak bardzo zależało na podkreśleniu mojej nadwagi. Wzrastałam więc z poczuciem bezwartościowości.

Z poczuciem wstydu i skrępowania. Z poczuciem wstrętu do samej siebie, który wprawiał mnie w jeszcze większe zakłopotanie i jeszcze bardziej prowokował do jedzenia.

akupunktura-meskieMedycyna chińska i akupunktura oparte są na kompleksowej teorii i praktyce dotyczącej leczenia różnych chorób, w tym także tych, na które w szczególności cierpią mężczyźni.

Dział odnoszący się w medycynie do męskich dolegliwości zwany jest andrologią i szczegółowo opisuje męską fizjologię, profilaktykę oraz patologie i ich leczenie.

Nowoczesna andrologia chińska ma swoje korzenie w literaturze starożytnej.

W rzeczywistości jednak, jako medyczna specjalność jest stosowana dopiero od ok. 30 lat. Na dzień dzisiejszy wielu badaczy i znawców chińskiego dokonuje tłumaczeń teorii na współczesne języki Zachodu.

Andrologia praktykowana przez chińskich lekarzy, jako specjalistyczna dyscyplina współcześnie doczekała się zintegrowania z zachodnim systemem medycznym.

Wszelkie zasady odnośnie terapii mężczyzn, które odczytano ze starożytnych ksiąg wciąż są udoskonalane i testowane.

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.