A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Czy akupunktura jest w stanie wyleczyć depresję? Odpowiedź brzmi tak. Do akupunktury warto uciec się w przypadku gdy inne metody walki z tą chorobą zawiodły, gdy jesteś narażony na ciągły stres, bądź też przejawiasz objawy zaburzeń nerwicowych.

nerwica3

Jeśli podejrzewasz u siebie, bądź bliskiej ci osoby zachowania o charakterze depresyjnym, nie ma przeciwwskazań, by nie skonsultować się z lekarzem medycyny orientalnej i zapytać o ewentualne korzyści z leczenia, zwłaszcza że te zostały już potwierdzone przez szereg naukowców, wśród nich także lekarzy medycyny alopatycznej.

Wedle nich akupunktura bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie, uspakaja i odpręża, a zatem niewątpliwie może być uznana za jedną z głównych, acz alternatywnych metod leczenia nerwic i depresji.

Depresja jest chorobą umysłu, a nie leczona może przekształcić się w znacznie poważniejszą, mogącą nawet zagrażać życiu depresję kliniczną. Choroba ta może się przytrafić każdemu, bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny; na dzień dzisiejszy, ze względu na swoją powszechność zdążyła już zasłużyć na miano cywilizacyjnej.

Cierpiący na depresję borykają się z:

  • natarczywymi myślami,
  • brakiem snu,
  • nieustającą apatią,
  • wykazują objawy lękowe i antyspołeczne,
  • stają się bardziej drażliwi i nerwowi,
  • a problemów dodają nasilające się objawy fizyczne, charakterystyczne także dla nerwic, jak: bóle głowy, mięśni i innych narządów wewnętrznych, częściowe odrętwienia kończyn, czy zaburzenia funkcji seksualnych.

Objawy podobne do depresyjnych występować mogą również w przypadku nerwicy. Choć ta druga posiada swe różne oblicza – wyróżnia się m.in. takie odmiany, jak: fobia (zaburzenia lękowe), natręctwa (nieustannie powracające, dręczące umysł myśli), nerwica neurasteniczna (charakteryzuje się permanentnym zmęczeniem i apatią), czy też nerwica wegetatywna (silne zaburzenia psychofizyczne), źródła choroby tak nazwanej często miewają to samo podłoże.

Podobnie, choć zwykło się rozróżniać nerwicę od depresji, postępowanie diagnostyczne nieraz może okazać się omylne, zwłaszcza gdy zaistnienie jednej z tych chorób wcale nie wyklucza drugiej.

nerwica1

Podobieństwo, a niekiedy i równoległość występowania objawów tych zaburzeń stanowi o potrzebie przeprowadzenia gruntownej diagnozy, którą w przypadku medycyny Wschodu określa stanowisko holistyczne. Całościowe zbadanie pacjenta stanowi bowiem wgląd nie tylko w występujące objawy, ale wskazuje na ich źródła nie bagatelizując nawet tych, które z pozoru nie mają wpływu na chorobę.

Wobec tego terapia akupunkturą celuje w określone objawy żadnej choroby nie traktując przy tym jako specyficznego stanu, którego wystarczy się pozbyć, na co znany nam współczesny nurt medycyny zdaje się nie zwracać uwagi i zbawienne działanie przypisuje lekom „na wszystko”.

Podczas, gdy bliższa nam medycyna zachodnia podkreśla konieczność leczenia farmakologicznego w przypadku depresji, jak i wystarczalności leczenia psychiatrycznego jeśli chodzi o nerwicę, wciąż poszukująca swojego miejsca na płaszczyźnie powszechnie akceptowanych metod leczenia akupunktura wychodzi ze swoistego rodzaju alternatywą, wbrew pozorom łączącą w sobie obie te metody – leczy zarówno ciało, jak i ducha.

nerwica2

Warto także podkreślić, że nawet wobec rozpoczętego wcześniej leczenia psychologicznego, czy farmaceutycznego w żadnym stopniu ich ona nie wyklucza, a raczej stanowi w tym przypadku niezwykle efektywne dopełnienie. Niemniej jednak i na gruncie redukcji objawów dowiedziono, że samodzielnie przeprowadzana terapia akupunkturą jest tak samo skuteczna jak wcześniej wspomniane metody.

Wyniki prac badawczych dotyczących skuteczności akupunktury jako metody terapeutycznej w leczeniu depresji, które zostały ogłoszone przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych w roku 1998 potwierdziły znaczącą redukcję objawów choroby u pacjentów, którzy zostali poddani tej formie terapii.

Kolejne badanie rozpoczęte w roku 1999, a zakończone w roku 2001 na Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Guangzhou, w Chinach  dowiodło, że w przypadku leczenia zarówno depresji, jak i różnego rodzaju nerwic, pacjenci o wiele lepiej reagują na tę formę terapii, aniżeli na wcześniej podawane im leki przeciwdepresyjne. Co więcej, akupunktura, choć należy do metod ingerencyjnych, okazuje się o wiele bezpieczniejsza od antydepresantów i w znacznym stopniu obniża ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

nerwica4

Nasze ciało „oznaczone jest” przez ponad 2000 punktów akupunktury połączonych 8 kanałami (meridianami), zapewniającymi przepływ energii (Qi) w całym organizmie. Według wspomnianego wyżej Narodowego Instytutu Zdrowia, energia ta jest odpowiedzialna za równowagę sił duchowych, fizycznych i mentalnych.

Sięgając do źródeł tej teorii, a mianowicie do tradycyjnej medycyny chińskiej, gdy yin i yang, dwie przeciwstawne sobie siły działają na równoważnym sobie poziomie, zapewniają tym samym jednakowy przepływ Qi przez meridiany, co z kolei umożliwia ciału osiągnięcie i utrzymanie optymalnego stanu zdrowia.

Stymulacja punktów za pomocą igieł ma na celu pobudzać kanały przewodzące energię w naszym organizmie oraz regulować jej przepływ. Badania wykazały, że akupunktura jest w stanie przekształcić procesy chemiczne zachodzące w mózgu w pozytywny sposób stymulując impulsy nerwowe, a więc wyzwalając naturalne procesy samoregulacji neurohormonów i neuroprzekaźników.

„Grupa trzydziestu ośmiu osób, które uczestniczyły w badaniu to kobiety ze zdiagnozowaną łagodną i umiarkowaną depresją. Zastosowano u nich leczenie akupunkturą, według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, u każdej z uwagi na jej charakterystyczny zestaw objawów. Uczęszczały one na sesje dwa razy w tygodniu w pierwszym miesiącu, oraz raz na tydzień w drugim miesiącu leczenia, w sumie przeszły dwanaście sesji.

nerwica6

Po zakończeniu terapii akupunkturą, 70% kobiet zauważyło zanik połowy objawów; wyniki porównywalne z poziomem skuteczności psychoterapii i stosowania leków” (Eisenberg et al., New England Journal of Medicine, 328, 1993)

Rezultaty przeprowadzonych badań co do skuteczności akupunktury okazały się na tyle obiecujące, że Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie nadała jej status terapii przeznaczonej do leczenia depresji i nerwic, mogącej być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, jak i psychoterapii. Jednym z głównych argumentów opowiadających się za akupunkturą jest bezpieczeństwo jej stosowania nawet wobec równoległych terapii klinicznych.

Co więcej, terapia akupunkturą dodatkowo może być wspierana leczeniem ziołami, na które podobnie, z uwagi na ich skuteczność i minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, decyduje się coraz więcej osób – nie zapominajmy o tym, że farmakologiczne środki przeciw depresji budzą coraz to więcej wątpliwości.

Wybierając więc sposób leczenia, zanim zrealizujemy receptę, starajmy się zachować trzeźwość umysłu, rozważyć wszystkie za i przeciw, a tym samym zapobiec sytuacji, gdy „zduszona” farmaceutykami choroba kiedyś „wybuchnie” ze zdwojoną siłą, bądź na drodze swojej ewolucji dostarczy nam jeszcze więcej przykrych doświadczeń.

nerwica5

zobacz_tez2

 

 

Cennik zabiegów akupunktury

Akupunktura jako najtańsza forma zapobiegania chorobom

Najczęściej zadawane pytania - akupunktura

Co rozumiemy pod pojęciem akupunktura?

AKUPUNKTURA - jedna ze sztuk leczenia medycyny naturalnej Dalekiego Wschodu - obejrzyj wideo

Chcesz odzyskać zdrowie? Otwórz się na nowe metody, poznaj akupunkturę


przeczytaj_ebooka


"W cztery oczy z medycyną naturalną Dalekiego Wschodu - prof. Enkhjargal Dovchin".
Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.

Komentarze   

+1 #9 Sońka 2012-02-24 22:06
Mi też akupunktura pomogła stanąć na nogi po ciężkich przeżyciach. W pełni doceniam tę metodę i polecam.
Cytować
+2 #8 Andy 2011-11-10 08:16
Jeśli o mnie chodzi, to akupunktura bolała jak diabli. Szczególnie, gdy mój organizm był już w lepszej kondycji i mocniej reagował na dojście igłą do punktu. Ale i tak uważam, że warto było.
Cytować
+1 #7 Agusia 2011-01-03 08:18
ja korzystałam z akupunktury w gabinecie pani Dovchin. bardzo się bałam tych igieł ale czego się nie robi dla swojego zdrowia. jednak w trakcie zabiegu przeżyłam ogromne zaskoczenie. to wszystko wcale nie było takie straszne. zabieg był praktycznie bezbolesny a gdy skończyłam już całą serię zabiegów wszystkie bóle ustapiły i poczułam się dużo lepiej. dziękuję.
Cytować
+4 #6 Olek 35 lat 2010-12-29 22:47
Jest wiele badań naukowych udowadniających pozytywny wpływ akupunktury na zdrowie. Nie bez powodu jest ona przedmiotem nauki na studiach 6 letnich na niektórych Uniwersytetach Wschodnich.

Polecam strony pubmedu tam znajdą państwo więcej informacji.

pozdrawiam
Olo
Cytować
+8 #5 Ewelina Borys 2010-12-29 13:21
Ja winy nie szukałabym u innych - po prostu całe nasze społeczeństwo jest skorumpowane do granic możliwości. To przeszło już wszystkie granice i konwencje dobrego smaku - to jest bezprawie z jawną szkodą dla pacjentów. Oczywistym jest, że wielki przemysł farmaceutyczny musi utrzymywać masę darmozjadów co inkasują miesięcznie ładne sumki... to wszystko musi się kręcić aby oni mogli żyć. Normalni ludzie funkcjonują za to za minimum społeczne, aby przeżyć od 1 do 30...

To nie jest ustój z myślą o typowym człowieku... to jest kapitalizm wyzysku...
Cytować
+2 #4 Miłosz Andrzej 2010-12-28 13:12
Wydaje mi się, że winą za naganny stan służby zdrowia trzeba zrzucić na kolejnych następujących po sobie Ministrów Zdrowia - niestety w Polsce nie ma prawa każącego urzędnika za wadliwe decyzje. Dopóki wszechmogący urzędnik nie dostanie za błędy po portfelu to nic się nie zmieni. Obecnie kwitnie więc łapówkarstwo i kolesiostwo... moim zdaniem za PO - to widać szczególnie. Pani Minister Kopacz chciała coś zmienić na lepsze ale najwidoczniej dała się kupić... szkoda
Cytować
+6 #3 Paweł Sieradzki 2010-12-28 13:08
Korzystałem z usług pani doktor właśnie z zakresu medycyny naturalnej i akupunktury. Bardzo sobie chwalę jej usługi. Zabiegi akupunktury są świetne, a przede wszystkim skuteczne.

Szkoda, że w Polsce leczenie profilaktyczne nie jest tak rozpowszechnion e jak chodź by w Niemczech czy Szwajcarii.

Liczę, że politycy PO zaczną widzieć korzyści pacjentów nad indywidualny zysk.

pozdrawiam
Cytować
+7 #2 dr Kłos 2010-12-28 11:24
Faktycznie leczenie nerwic i chorób związanych z nerwami to ciężki chleb. Wielu lekarzy internistów w czasie pracy wykształca sobie swoje metody leczenia tych dolegliwości. Niestety w całej mojej karierze lekarskiej pacjenci z nerwicami to jedne z najcięższych wręcz nieuleczalne przypadki. Byłem świadkiem kilku ewidentnych polepszeń po praktykach lekarzy medycyny naturalnej. Wiem, że lekarze mongolscy, których w Polsce podobno jest około 500 to najlepsi specjaliści w tej dziedzinie.

Moim zdaniem najważniejsze to nieść pomoc pacjentom i aby leczenie było skuteczne i możliwie najtańsze.

pozdrawiam i gratuluję artykułów
Cytować
+5 #1 p. Tadeusz 2010-12-28 09:34
Od przeszło 2 lat mam niewiadomego pochodzenia bóle głowy. Lekarze konwencjonalni prześcigają sie w domysłach o powód mojej choroby i wysyłają mnie na coraz to nowe badania. Chyba odwiedziłem już każdego specjalistę jaki był możliwy. Ogólnie na diagnostykę wydałem przeszło 10 tyś i jestem w punkcie wyjścia, czyli nawet o krok nie przybliżyłem się do informacji co może być podstawą mojego schorzenia.

Do pani profesor Enji wybrałem się za namową znajomej z pracy. Sceptyczny na początku, nie miałem pewności czego mogę oczekiwać. Przyjeła mnie ciepła i uśmiechnięta kobieta około 50 lat. Przebadała i określiła co według niej jest powodem mojej choroby. Odparłem, że nie obchodzi mnie to, grunt aby pomogło. I co dziwne po serii akupunktury w ilości 15 zabiegów oraz porci okropnych smakowo ziół - bóle głowy zaczęły ustępować. Na początku miałem wrażenie, że bóle są stłumione aż po miesiącu stosowania ziół były już znośne. Obecnie jestem pod opieką pani doktor i mija 3 miesiąc, a moje nerwice czy migreny jak je zwał praktycznie mi już nie doskwierają. Jestm ogromnie wdzięczny za polecenie mi tej pani. Dodam, że nie jest ona byle jakim lekarzem, a posiada tytuł profesora klinicznego medycyny tradycyjnej oraz jest lekarze internistą. Myślę, że nie mogłem trafić w lepsze ręce. Dziękuję Tadeusz
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.