A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Akupunktura w pytaniach i odpowiedziach.

najczestsze_pytania_akupunktura_enji

 

Czy zdarza się, że igła złamie się lub pęknie podczas zabiegu?

Ręcznie wykonane chińskie igły, których używamy, są giętkie i nie można ich złamać w czasie zabiegu. Czasami, gdy pacjent wykonuje gwałtowne ruchy, gną się lekko. Złamanie igły przy akupunkturze jest praktycznie niemożliwe.

akupunktura_igly_plecy_enkhjargal_dovchin

Czy igły są sterylizowane przed użyciem?

Tak. To podstawowa czynność. Większość jednak igieł jest jednorazowa i podwójnie sterylizowana. Zalecamy używanie tylko igieł jednorazowych, które po zabiegu się wyrzuca lub zachowuje na pamiątkę.

 

energia_zycia

Słyszy się o złotych i srebrnych igłach do akupunktury. Czym się różnią?

Istotnie. Bierze się to najprawdopodobniej z błędnego tłumaczenia tekstów źródłowych z języka chińskiego. Igły wykonywano zawsze z najlepszego metalu i osadzano w złocie, srebrze lub platynie w zależności od tego, czy pacjenci pochodzili z klasy mandarynów, czy byli prostymi ludźmi. Na skutek zabiegu nie ma to żadnego znaczenia.

Czy igły produkowane są tylko w Chinach? Jaką metodą się je wytwarza - nowoczesną czy tradycyjną?

Igły do akupunktury produkowane są w wielu krajach na całym świecie. Osobiście używamy igieł chińskich, wykonanych ręcznie najlepszej naszym zdaniem firmie na świecie Cloud&Dragon.

Na Zachodzie przypisuje się nadmierne znaczenie samym igłom. Tymczasem istotny jest zabieg, no i punkt, w który wprowadza się igłę. Rezultat leczniczy nie zależy od materiału, z którego wykonano igłę. Zanim jeszcze wynaleziono metalowe igły w Chinach już stosowano akupunkturę - i to z dobrym skutkiem - posługując się igłami wykonanymi z kości. Naprawdę ważne jest tylko to, żeby nie były łamliwe. Współczesne metody wytwarzania praktycznie całkowicie eliminują kruchliwość igieł.

 

Czy akupunktura rzeczywiście mi pomoże?

Jak każdy system medyczny i akupunktura ma swoje wady i zalety. Najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który zaleci właściwe leczenie.

 

Czy akupunkturę mogę sfinansować z NFZ?

Tak, są takie możliwości. Niektóre placówki zdrowia mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług wspomagających procesy lecznicze. NFZ może sfinansować 10 następujących po sobie zabiegów. Gabinet medyczny prof. Enji nie ma takiej umowy, jednak ceny zabiegów są i tak bardzo konkurencyjne.

 

Słyszałam, że mężczyźni po zabiegach akupunktury mogą dłużej uprawiać seks?

Tak, to prawda. W większości przypadków naukowcy z ZSSR zaobserwowali wzrost poziomu hormonów męskich u grup stosujących akupunkturę, jako metodę leczenia zaburzeń seksualnych.

reklama-enji2

Czy w trakcie miesiączki można stosować zabiegi akupunkturowe?

Tak, generalnie nie ma przeciwwskazań. Doświadczony akupunkturzysta wie, kiedy może być wykonany zabieg, a kiedy nie. Naprawdę duże krwawienie miesiączkowe jest przeciwwskazaniem do zabiegu. O tym jednak powinien zadecydować lekarz.

 

Mój lekarz odradza mi zabiegi akupunktury?

Każdy człowiek ma swoje zdanie i należy je uszanować. Lekarz to specjalna osoba zaufania publicznego, która powinna mieć szersze pojęcie w danym temacie. Najwyraźniej pani doktor nie poznał jeszcze tej wiedzy lub wiedzy ma za mało, aby wyrobić sobie własne zdanie o tej metodzie leczniczej.

 

Gdzie znajdę najlepszego lekarza akupunkturzystę?

Przede wszystkim akupunkturę powinien stosować lekarz. Najlepiej, aby był to lekarz pochodzenia chińskiego czy mongolskiego, ponieważ w tych właśnie krajach akupunktura rozwinęła się najbardziej i praktykowania jest do dziś. My polecamy panią profesor Enkhjargal Dovchin z Gabinetu Medycyny Tybetańsko-Mongolskiej przy ul. Czerniakowskiej 28A w Warszawie.

 

Dlaczego warto korzystać z zabiegów akupunktury? Czy nie lepiej po prostu wziąć np. leki przeciwbólowe?

Każdy lek ma swoje działanie niepożądane. Przewlekłe zażywanie leków przeciwbólowych ma szkodliwy wpływ na nasz żołądek, wątrobę i wiele innych narządów. Akupunktura, jako metoda naturalna, nie powoduje skutków ubocznych.
Dodatkowo, akupunktura często radzi sobie w sytuacji, gdy konwencjonalne leki zawodzą.

 

Dlaczego tak drogo? Czy trzeba brać rzeczywiście aż 10 zabiegów?

Zbyt mała ilość zabiegów sprawi, że akupunktura nie będzie skuteczna. O ilości koniecznych zabiegów decyduje akupunkturzysta - czasami potrzeba ich mniej, czasami, zwłaszcza, w chorobach przewlekłych, dużo więcej. Cena wcale nie jest wysoka. Na Zachodzie, gdzie praca specjalisty ceniona jest wysoko, zabieg kosztuje około 100 dolarów. W Polsce cena zabiegu nie przekracza stawki godzinowej pracy hydraulika.

 

Słyszałam o akupunkturze odchudzającej, czy rzeczywiście jest skuteczna?

Akupunktura może pomóc w procesie odchudzania i pod warunkiem wykonania jej poprawnie - wspomaga procesy spadku masy ciała.

 

Czy akupunktura może być pomocna przy rzucaniu palenia?

TAK - to jedno z głównych zastosowań w ostatnich latach tej metody leczniczej. Dzięki specjalnym igiełkom pozostawianym w uszach pacjenata przez okres do kilku dni uzyskuje się efekt wstrętu nikotynowego oraz wstępnej fazy oczyszczenia organizmu z toksyn. Pacjent nie czuje pociągu do papierosa, a tym samym zapotrzebowanie na nikitynę w organizmie maleje.

 

Czy podczas akupunktury można zarazić się HIV lub inną chorobą?

Obecnie akupunkturę wykonuje się sterylnymi igłami jednorazowego użytku. Oznacza to, że nie istnieje możliwość zakażenia się zadną chorobą podczas zabiegu. Nie należy wyrażać zgody na zabieg wykonywany niesterylną igłą!

Igły sterylne, to takie, gdzie każda igła z osobna jest zapakowana oddzielnie. Najczęściej na opakowaniu zbiorczym widnieje napis "igły sterylizowane".

 

Czy akupunktura jest bezpieczna? Czy istnieje niebezpieczeństwo przebicia naczynia bądź narządów wewnętrznych?

Prawidłowo wykonywana akupunktura nie niesie ze sobą prawie żadnego ryzyka. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy zabieg wykonuje odpowiednio przeszkolony akupunkturzysta. Działania "samouków" są oczywiście związane z dużo większym ryzykiem.

 

Czy podczas zabiegu akupunktury można zasłabnąć lub stracić przytomność?

Czasami rzeczywiście zdarza się, że zabieg akupunktury wiąże się dla pacjenta z dużym stresem i tym samym może on stracić na chwilę przytomność. W  dużej większości przypadków akupunktura nie wywołuje żadnego stresu. Do zasłabnięć podczas akupunktury dochodzi najczęściej przed rozpoczęciem zabiegu. Najbardziej podatni na ten rodzaj stresu są mężczyźni.

 

Czy można zakazić się jakąkolwiek chorobą poprzez nakłuwania?


Igły mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Jeśli chodzi o jednorazowe - nie budzi to wątpliwości. Igły wielokrotnego użytku sterylizuje się po każdym zabiegu. Każdy pacjent ma własne igły. Nie można więc zakazić się od samego siebie. Do zakażeń dochodzi często w Chinach, gdzie te same igły wbijane są różnym pacjentom. W Polsce większość igieł do akupunktury jest jednorazowa i sterylizowana.


 

Czy można leczyć akupunkturą małe dzieci?


Małe, a nawet bardzo małe dzieci jak najbardziej leczy się akupunkturą, stosując specjalne igły. Igły są tak skonstruowane, że dzieci nie czują ukłucia oraz mogą swobodnie poruszać się z wkłutymi igłami. Wskazane igły akupunkturowe dla dzieci to 0,5 cala.

 

 

Jakie w ogóle mogą być powikłania po zabiegu akupunktury?

 

Przy prawidłowo wykonanej akupunkturze istotne powikłania praktycznie nie występują, do najczęstszych powikłań należą

- wylewy podskórne (siniaki), jest to zwykle niegroźne powikłanie, wylewy wchłaniają się po kilku - kilkunastu dniach

- zawroty głowy, ustępują chwilę po zabiegu

- niewielki ból lub dyskomfort w miejscu w które była wkłuta igła, zwykle ustępuje po kilku - kilkudziesięciu minutach, rzadko kilku dniach

- zasłabnięcia, występują bardzo rzadko, zwykle związane są z nieprawidłowym przygotowaniem pacjenta do zabiegu (np. pacjent na czczo), bólem,  nieprawidłową kwalifikacja do akupunktury lub stresem.

 

bardzo rzadko:

- odma lub nakłucie jamy otrzewnej, związane jest z brakiem kwalifikacji osoby wykonującej zabieg (...?...  osoby które nie są lekarzami medycyny akademickiej lub lekarzami medycyny chińskiej czy mongolskiej - po studiach na uniwersytetach medycyny chińskiej w Chinach lub tradycyjnym uniwersytecie medycznym naturalnych metod leczniczych w Mongolii.

- nie mylić z kursami medycyny chińskiej lub szkołami medycyny chińskiej poza Chinami - co naszym zdaniem pozostawia dużo do życzenia.

 

Czy można dostać wysypki po akupunkturze?

Badania nad akupunkturą nie wykazały związku między uczuleniami i wysypką, a zabiegiem akupunktury.

 

Czy czas pozostawienia igieł w ciele pacjenta ma znaczenie?

Wszystko uzależnione jest od efektu jaki akupunkturzysta chce osiągnąć. Jedne igły pozostawia się na dłużej w ciele, inne na krócej.

 

Jaki jest orientacyjny wiek dziecka dla którego można zastosować zabieg akupunktury?

Generalnie nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegu akupunktury nawet na najmniejszych dzieciach. Większość jednak podręczników do akupunktury oraz samych akupunkturzystów uznaje wiek 7 lat za czas odpowiedni do rozpoczęcia kuracji igłami.

 

Słyszałam, że niektórzy pacjenci mdleją po zabiegu akupunktury?

Są to niezwykle rzadkie przypadki omdleń i związane są bezpośrednio ze stresem po zabiegu. Często też osoby stosujące akupunkturę do celów odchudzających mogą mieć podobne zachowania. Nie są to jednak sytuacje niebezpieczne, a głównie związane z radykalnie szybką utratą masy ciała.

 

Czy można zapomnieć o wyjęciu igły po zabiegu akupunktury?

Sytuacja bardzo rzadka. Czasami zdarzy się, że akupunkturzysta zapomni o wyjęciu wszystkich igieł i jedna zostanie w ciele. Najczęściej pacjent sam zauważa podczas ubierania, że igła tkwi nadal w ciele. W takim przypadku należy ją normalnie usunąć. Igły do akupunktury są giętkie i zakończone spiralką tak więc nie istnieje niebezpieczeństwo przebicia na wylot tkanki.

 

Podczas zabiegu akupunktury na uszy odczuwam ból związany z umieszczaniem igiełek w uchu. Czy to normalne?

Tak, każdy człowiek jest inny i ma inną podatność na bodźce zewnętrzne. Generalnie akupunktura na uszy nie jest bolesna, a zabieg jest raczej kosmetyczny niż medyczny. Czasami zdarza się jednak, że pacjent jest tak wrażliwy, że każde lekkie ukłucie może odczuwać jak ból. W takim przypadku przed zabiegiem zaleca się jak największe uspokojenie pacjenta.

 

Czy na zwierzętach też można wykonywać akupunkturę?

Oczywiście- tak samo jak na ludziach. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się w leczeniu padaczki niewiadomego pochodzenia. Zwierzęta na których typowo wykonuje się zabiegi to: pies, kot, świnia, koń, krowa.

 

Czy w czasie ciąży można chodzić na akupunkturę?

W Chinach kobiety normalnie w czasie ciąży uczęszczają na zabiegi akupunktury. Wyjątkiem są stany zagrożonej ciąży, gdzie lekarz musi zdecydować o dalszym postępowaniu leczniczym. W Polsce akupunkturę zaleca się stosować do 3 miesiąca ciąży, ale o tym też powinien zdecydować lekarz.

 


Czy można stosować akupunkturę na obniżenie lub regulację ciśnienia krwi i czy jest ta metoda skuteczna?

Tak, są punkty na ciele człowieka, które odpowiadają za regulację przepływu energii dotyczącego ciśnienia krwi. Regulowanie ciśnienia tętniczego za pomocą akupunktury to skuteczna i bezpieczna metoda. Można wykonywać zabiegi akupunktury w połączeniu z lekami na nadciśnienie. Zaleca się jednak przyjęcie leków na przynajmniej 2 godziny przed akupunkturą.

 

Jaka jest górna granica wieku do wykonania zabiegu akupunktury?

Nie ma takiej granicy. Podręczniki studentów akupunktury mówią o wieku 70 lat – nie jest to jednak obligatoryjne. W każdym przypadku zarówno malutkiego dziecka jak i starszej osoby powinien zdecydować akupunkturzysta o kwalifikacji do zabiegu.

 

Czy rasa ma znaczenie przy zabiegu akupunktury? Czy to prawda, że osoby ciemne muszą mieć mocniejsze igły od osób białych?

Sprawa sporna. Rzeczywiście osoby o ciemnej karnacji częściej niż osoby rady białej mają twardszą skórę. Typowa igła do zabiegów akupunktury ma wymiary 0,25 na 40 mm – co oznacza, że jest bardzo cienka i średniej długości. W czasie umieszczania igiełki w ciele może nastąpić jej samoczynne zgięcie i tym samym konieczność zastosowania igiełki grubszej np. 0, 35 na 40 mm. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie.

 

Co to jest akupunktura kosmetyczna i jakie są jej koszta?

Akupunktura kosmetyczna to specjalny rodzaj akupunktury przeznaczony w szczególności jako zabieg kosmetyczny poprawy wyglądu skóry na twarzy. Przez wielu uznawana jest za skuteczniejszą, trwalszą i tańszą od zabiegów botoksu. Ceny akupunktury kosmetycznej zaczynają się od 100 zł za zabieg. Więcej na ten temat znajdą państwo na naszej stronie www.

 

Czy czas pozostawienia igieł w ciele przy zabiegu akupunktury ma znaczenie?

Tak - wszystko zależy od efektu, jaki chce osiągnąć akupunkturzysta. Każdy lekarz ma swoją indywidualną wypracowaną przez lata technikę nakłuć. Czas pojedynczego zabiegu w serii może być też różny i zależeć od wielu czynników: wieku pacjenta, przebytych chorób, uczuleń, płci, rodzaju kuracji akupunkturowej.

 

Po zabiegu akupunktury pokazały się u mnie małe siniaki w miejscach wprowadzenia igieł. Czy to normalne?

Tak - jest to praktycznie jedyny skuteczk uboczny akupunktury występujący najczęściej u osób starszych na rękach po zabiegu. Efekt ten dotyczny jednak w większości przypadków pierwszych 3 zabiegów akupunktury w serii.

 

Czy są igły do akupunktury co są całkowicie bezbolesne?

Zabieg akupunktury u specjalisty jest praktycznie bezbolesny. Na uczucie przy wprowadzaniu igieł w tkankę mają wpływ bezpośredni takie czynniki jak: szerokość igły oraz materiał z jakiej została ta igła wytworzona. Przyjmuje się, że igły stalowe o wymiarach 0,25 na 40 mm są najmniej odczuwalne. W sprzedaży są też tak zwane igły silikonowane, czyli pokryte cienką warstwą silikonu. Zdaniem producentów mają być one całkowicie bezbolesne. Naszym zdaniem nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami igieł poza tą, że igły silikonowane nie nadają się do elektoro-akupunktury.

 

Czy akupunkturę można stosować na zwierzętach?

Tak, człowiek tak samo jak zwierzę posiada punkty energetyczne. Stosowanie akupunktury u zwierząt jest możliwe szczególnie w przypadkach padaczki i  stanów nerowych niewiadomego pochodzenia ale w i w innych schorzeniach także.

 

Czy w czasie ciąży można stosować zabiegi akupunktury?

O stosowaniu akupunktury u kobiet w ciąży lub karmiących musi bezwzględnie zdecydować lekarz prowadzący ciążę. W Chinach stosuje się akupunkturę u kobiet do 3 miesiąca ciąży. Znane są też przypadki akupunktury stosowanej przez cały okres ciąży. Kobiety z ciąża zagrożoną nie powinny stosować akupunktury bez konsultacji lekarskiej.

 

Czy akupunktura u dzieci może być stosowana w stanach stresów i nerwic?

Tak, w szczególności w takich przypadkach u dzieci. Zaleca się jednak wykonywanie zabiegów u dzieci powyżej 7 roku życia. Stany nerwicowe u dzieci młodszych leczy się u lekarzy specjalistów pierwszego kontaktu i o chęci zastosowania akupunktury należy powiadomić lekarza prowadzącego dziecko.

 

Ile zabiegów orientacyjnie potrzeba do leczenia nerwic oraz jakie przerwy miedzy akupunkturami należy stosować?

Do leczenia nerwić wystarczy nawet 10 zabiegów akupunktury. Po serii zabiegów należy dać organizmowi czas na dojście do siebie. Podręczniki zakładają miesiąc, natomiast w praktyce powinno to być nawet pół roku ale najmniej 3 miesiące. Jest tak dlatego, że kuracja akupunkturą działa jeszcze w czasie 3 miesięcy po wykonaniu serii zabiegów i w tym czasie zachodzą w organizmie procesy lecznicze. W leczeniu poważniejszych schorzeń używa się większej ilości zabiegów, ale o takim stosowaniu powienien bezwzględnie zdecydować lekarz.

akupunktura_cennik

Komentarze   

+6 #35 Zespół MT 2011-09-01 16:02
Jeżeli odwiedza nas pani po raz pierwszy do ceny całkowitej zabiegów czyli 210 zł należy doliczyć koszt pierwszej wizyty w wysokości 60 zł. Czasami zdarza się, że wymagane jest wykonanie dodatkowych 5 zabiegów akupunktury na ciało. Każdy z nich kosztuje 50 zł. W cenie wliczone są igły do akupunktury. Wszystkiego dowiedzieć się może pani dzwoniąc na nr do prof. Enji 607 489 251
Cytować
+7 #34 Elzbieta Boba 2011-09-01 07:32
Od kilkidziesieciu lat zmagam sie z nalogiem palenia papierosow--Pro bowalam wszystkiego i nadal pale.Polecono mi wlasnie akupunture-w zwiazku z tym mam pytanie -ile potrzebuje sesji i jaki jest koszt?
W cenniku doczytalam sie ze koszt wynosi 210 zl i w nawiasie jest 3 dni---czy jest to calkowity koszt terapi (210 zl) czy tylko cene jednej sesji.Bardzo prosze o odpowiedz na wyzej podanego maila
Cytować
+8 #33 Admin12 2011-03-28 15:31
Cytuję Tomcio:
Ja mam takie pytanie - czy po zabiegu moje ciało nie bedzie wyglądać jak przedziurawiony ser ?


Zabiegi akupunktury nie niosą ze sobą takich skutków ubocznych, których się pan obawia.

Igła do akupunktury jest bardzo cienka - średnio 5 razy cieńsza od igły do pobierania krwi. Jest ona też jednolita i wykonana z hartowanej stali, srebra, złota bądź platyny.

Punkty po zabiegu praktycznie od razu zasklepiają się i stają się niewidoczne. Nie ma więc obawy, że będzie pani wyglądać jak ser z dziurami :-).

pozdrawiamy
Zespół MT
www.enji.pl
Cytować
+10 #32 Tomcio 2011-02-27 21:10
Ja mam takie pytanie - czy po zabiegu moje ciało nie bedzie wyglądać jak przedziurawiony ser ?
Cytować
+9 #31 Walercia 2011-02-27 19:40
Tutaj znalazłam odpowiedzi na wszystkie moje pytania - dziękuje za to :)
Cytować
+11 #30 Łukasz 2011-02-27 16:14
Bardzo profesjonalnie opisane najważniejsz epytanie, dzięki kórym dowiemy sięwszystkiego na temat tej metody leczenia. Polecam naprawdę :)
Cytować
+10 #29 Admin12 2011-02-14 10:59
Z naszych wiadomości to lekarz dokonuje wstępnej diagnozy i ocenia predyspozycje pacjenta do poddania się zabiegowi akupunktury. To tzw. diagnostyka akupunkturowa polegająca też na badaniu względem tradycyjnej medycyny.

Akupunktura jest sprawdzonym i bezpiecznym systemem medycznym, bardzo rzadko notuje się negatywny wpływ na zdrowie. Wyjątkiem są sytuację kiedy zabiegi wykonują osoby nie przeszkolone.

Proszę pamiętać, że w Polsce najlepszymi akupunkturzysta mi są obywatele Mongolii i Chin. W tamtych krajach istnieją szkoły medyczne, które kształcą w kierunkach takich jak akupunktura czy medycyna tradycyjna.

Sytuacja o jakiej pani pisze jest możliwa ale bardzo mało prawdopodobna. To mniej więcej tak jak powiedzenie, czy jest możliwe, że jutro przylecą do nas kosmici...

Na stronach amerykańskiej jednostki zdrowia PUBMED znajdzie pani wiele naukowych publikacji na temat skuteczności akupunktury. Są tam przede wszystkim odczucia osób po zabiegach oraz prawdziwe sytuacje wyleczonych osób.

Generalnie akupunktura jest BARDZO skuteczna w leczeniu układu nerwowego. Z naszego doświadczenia właśnie w sytuacjach takich jak pani mamy jest ona wskazana. Często tam gdzie medycyna konwencjonalna rozkłada ręce, medycyna tradycyjna świetnie sobie radzi - chodzi o choroby cywilizacyjne i przewlekłe.

pozdrawiamy
Zespół MT
Cytować
+12 #28 tynia 2011-02-13 20:28
Czy jest możliwe, aby w wyniku akupunktury osoba chora na niezdiagnozowan ą chorobę układu nerwowego dostała ataku padaczki, ślinotoku i zaburzeń mowy?
Cytować
+13 #27 Admin12 2010-12-25 22:06
Dziękujemy za dobre pytanie. Już odpowiadamy. Podręczniki akupunktury podają obowiązek robienia 1 miesięcznej przerwy między seriami akupunktury. Niestety większość lekarzy medycyny tradycyjnej z powodów ekonomicznych nie zważa na ten warunek.

Generalnie po serii akupunktury powinno się wykonać 6 miesięczną przerwę miedzy kolejną serią. Seria to od 10 do 50 zabiegów jeden po drugim ( w praktyce jednak 10-15). Po tym czasie skóra staje się bardzo wrażliwa.

Jak każde leczenie tak samo i leczenie igłami wymaga pozostawienia organizmu samemu sobie celem nabrania odpowiedniej odporności. Tak więc zaleca się wykonywanie powtórkowych serii nie wcześniej jednak niż 2-3 miesiące po pierwszej serii - jednak najlepiej byłoby pół roku.

O możliwości wykonania kolejnej serii za każdym razem powinien zdecydować lekarz prowadzący.

Postaramy się w jednym z naszych artykułów podjąć ten temat i bardziej obrazowo przedstawić te informacje.

pozdrawiamy
Zespół MT
Cytować
+14 #26 pytanie- akupunktura 2010-11-24 08:48
Mam pytanie do akupunktury, a mianowicie - chodzę od pewnego czasu na zabiegi akupunktury do różnych gabinetów. Chcę znaleźć najlepszego fachowca w tej dziedzinie aby leczyć się sposobami naturalnymi. Wiem, że akupunktura może mi przynieść wiele dobrego bo konwencjonalna medycyna nie znalazła odpowiedzi na moje schorzenie, a byłem leczony na to czego nie miałem.

Dlaczego jeden lekarz medycyny tradycyjnej wybiera robienie 10 zabiegów w serii, a później np. miesiąc przerwy, inny lekarz 2 miesiące przerwy, a inny pół roku przerwy. Z czego to wynika? Która wersja jest najbardziej prawidłowa?

Jednocześnie proszę o odpowiedz ile zabiegów trzeba zastosować w przypadku leczenia nerwic?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.