A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Współczesne osiągnięcia techniki coraz częściej i chętniej wykorzystywane są w medycynie tradycyjnej. W akupunkturze cienkie, chińskie igły zostały zastąpione laserową wiązką. Zastosowanie lasera jest bardzo bezpieczne i wygodne. Nie narusza skóry oraz tkanek, nie wywołuje również bólu. Po zabiegu nie występują powikłania towarzyszące złamaniu igły, krwiaki czy miejscowe zakażenia. Laseropunkturę można wykorzystać tam, gdzie zastosowanie tradycyjnej akupunktury jest niemożliwe – w przypadku ropnych schorzeń skóry, gdzie nakłuwanie mogłoby doprowadzić do rozprzestrzenienia zakażenia. Metoda ta może być wykorzystywana u dzieci i dorosłych bojących się nakłuwania igłami. Dodatkową zaletą laseropunktury jest czas trwania zabiegu, który jest krótki. Naświetlanie jednego punktu trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund.

andrea.pacelli

 

 

Leczenie laserem to, najprościej mówiąc, leczenie światłem. Lecznicze właściwości światła znano już w starożytności. Kąpiele słoneczne są wykorzystywane do leczenia chorób skóry, narządów wewnętrznych, zaburzeń nerwowo-psychicznych jak i do rekonwalescencji i rehabilitacji. Ojcem sztucznego światłolecznictwa jest zdobywca nagrody Nobla, Finsen Niels Ryberg, twórca lampy łukowej emitującej promienie nadfioletowe. Jednak dopiero wynalezienie lasera w 1960 roku stało się impulsem dla rozkwitu światłolecznictwa. Wiązka lasera doskonale przenika w głąb tkanek, na dowolną głębokość i dokładnie tam, gdzie chce się ją skierować.
862431_spa_Laseropunktura (tak jak i tradycyjna akupunktura) ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Stymuluje aktywność komórek i nabłonka, przyspiesza gojenie się ran pourazowych, oparzeniowych, owrzodzeń i złamań kości. Korzystnie wpływa na układ immunologiczny, polepszając odporność na choroby zakaźne. Wskazania dla laseropunktury są identyczne jak dla tradycyjnej akupunktury. Ilość zabiegów zależy od choroby, długości jej trwania, wieku chorego, grubości i koloru skóry oraz od indywidualnych cech pacjenta.
Która metoda jest jednak bardziej skuteczna – tradycyjna akupunktura czy ta z zastosowaniem lasera? Niewątpliwym plusem laseropunktury jest jej nieinwazyjność i brak pozabiegowych powikłań, które mogą wystąpić w przypadku tradycyjnej akupunktury. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie zastosowanie lasera nie przynosi poprawy zdrowia, pomaga za to tradycyjne nakłuwanie.

Tekst powstał na podstawie książki Leczenie akupunkturą,dra Henryka Operacza. PZWL, Warszawa 1997.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Cennik akupunktury - zobacz

Copyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.