A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

acupuncture3

Leczenie akupunkturą opiera się na wbijaniu specjalnych, cienutkich igiełek w wybrane punkty na skórze pacjenta. Punkty te rozmieszczone są wzdłuż linii zwanych meridianami, czyli wdłuż kanałów którymi płynie energia życiowa.  Stymulację tych punktów osiąga się manipulując wbitymi w skórę igłami.

Zasady działania akupunktury opierają się na dualistycznej koncepcji wszechświata właściwej dla taoizmu (Jin i Jang) i na jego przekonaniu o fundamentalnej roli życiowej energii,  zwanej po chińsku Qi.

Obecnie w Chinach, tej starowiecznej metodzie lecznicznej, poddają się miliony pacjentów.  Stanowi  ona składową systemu religijnego zwanego taoizmem, który kładzie nacisk na życie w harmonii z kosmiczną mocą zwaną Tao.

Dla Chińczyka wyjaśnieniem fenomenu powrotu do zdrowia po terapii akupunktury jest zharmonizowanie krążenia energii Qi i zapewnienie drozności kanałom jej przepływu.

SMC-AcupunctureAkupunktura to metoda, której efekty działania są potęgowane, gdy połączy się ją z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak np.

- moksowanie (terapia ciepłem poprzez zbliżanie do ciała gorącego cygara wypełnionego mieszanką ziół),

- ziołoterapia (włączenie do terapii ziół, wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn, przypiesza i wzmacnia działanie akupunktury),

- masaż (to dodatkowa stymulacja punktów akupunkturowych, która cementuje końcowy efekt terapii ogólnej),

- stymulacja prądem - taki zabieg nazywa się poprawnie elektroakupunkturą i przyjrzymy się mu bliżej w poniższym artykule.

 

ELEKTROAKUPUNKTURA

Elektroakupunktura polega na pobudzeniu w powłokach ciała bioaktywnych punktów przez stymulację igłami akupunkturowymi i prądem elektrycznym.

Na początku lekarz robi wywiad i stawia diagnozę. Na jej podstawie zostają wybrane punkty na ciele (punkty życiowe), które należy stymulować, by pacjent odzyskał siły witalne i zdrowie. Akupunkturzysta wbija w nie cieniutkie igiełki, po czym przygotowuje urządzenie pozwalające na wprowadzenie bodźców elektrycznych.

W przewodach generatora elektrolitycznego płynie prąd, który podłączany jest do igieł umieszczonych w ciele pacjenta (rys. poniżej). Najczęściej do tego celu używany jest prąd przemienny o natężeniu z zakresu 10-500 µA i napięciu nie przekraczającym 5V. 

  electroacupuncture

W zależności od stanu chorobowego wykorzystuje się różne częstotliwości napięcia i natężenia prądu oraz zróżnicowane czasy działania, czyli częstotliwość bodźców elektrycznych.  

Przeważnie taki zabieg trwa od 10 do 20 minut. Najdłuższy czas stymulacji prądem stosuje się w chorobach przewlekłych. Wówczas przeważnie częstotliwość nie przekracza 10Hz.

Gdy stan chorobowy pacjenta jest poważny i zaawansowany (np. ataki nerwicy, pobudzenie nerwowe), wówczas stosuje się większą częstotliwość prądu, ale zabieg trwa znacznie krócej.

Aby zastosować w praktyce metodę elektropunktury trzeba znać odpowiedzi na trzy pytania:

1. jakie punkty stymulować?

2. gdzie leżą te punkty?

3. jak znaleźć wybrane punkty na powierzchni ciała?

To bardzo trudne zadanie, dlatego: UWAGA! Tylko doświadczony lekarz akupunkturzysta może przeprowadzić taki zabieg!

e2

W jakich przypadkach zaleca się terapię elektroakupunkturową?

Testy kliniczne obejmujące wiele przypadków chorób wykazały, że elektroakupunktura jest najskuteczniejsza w walce z ostrym i przewlekłym bólem.

- w chorobach przewlekłych np. po udarze mózgu, przy niedowładzie mięśni, aby pobudzić chory mięsień, przy bólach karku, pleców, zapaleniach nerwu kulszowego, przy artretyzmie, przy migrenowych bólach głowy.

- przy ostrych bólach - np. porodowych, nasilających się po operacjach chirurgicznych, bólach po złamaniach, przy naciagnięciach mięśni.

W odróżnieniu od przeciwbólowych środków chemicznych, terapia elektroakupunktury nie wywołuje groźnych skutków ubocznych, takich jak omdlenia, mdłości, ospałość, zmiany osobowości czy uzależnienia.

Jedyną niedogodnością, jaką możemy odczuć jest lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry na początku, spowodowwane wbiciem igły w nerw. Jednak ustępuje ono bardzo szybko i jest obojętne dla naszego organizmu.

e3

Przeciwskazania do stosowania:

Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest sytuacja, gdy pacjent posiada rozrusznik serca lub inny metalowy element znajdujący się w ciele, ponieważ generator elektrolityczny może zatrzymać pracę rozrusznika.

Czy istnieją jakieś czynniki wpływające na skuteczność terapii?

- różne przyczyny bólu,

- stan psycho-fizyczny pacjenta,

- przyjmowane w tym czasie leki lub inne stosowane terapie.

e4
Lecznicze właściwości stymulowania punktów akupunkturowych zostały w pełni potwierdzone przez współczesną naukę. Potwierdzone zostały odmienne właściwości fizyczne tych punktów w odniesieniu do otaczających je powierzchni.

wizytowka_akupunktura_enji

przeczytaj_ebooka

"W cztery oczy z medycyną naturalną Dalekiego Wschodu - prof. Enkhjargal Dovchin". Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków. Całego e-booka możesz pobrać ZA DARMO!!!


zobacz_tez2

Wybrane zdjęcia z gabinetu prof. Dovchin na ul. Czerniakowskiej 28A

Lokalizacja gabinetów prof. Enji

Cennik zabiegów akupunktury

Najczęściej zadawane pytania - akupunktura

AKUPUNKTURA - jedna ze sztuk leczenia medycyny naturalnej Dalekiego Wschodu - obejrzyj wideo

Co to jest akupunktura? - prof. Enkhjargal Dovchin

Gabinet prof. Enkhjargal Dovchin - akupunktura, medycyna naturalna Dalekiego Wschodu

W artykule wykorzystano zdjęcia z serwisu flickr.com

Komentarze   

+2 #9 Przemek 2012-08-19 14:09
Polecam. Mam 26 lat i wypadł mi dysk, w Bydgoszczy jest specjalista który zajmuje się elektroakupunkt urą. Chodzę właśnie 2 razy w tygodniu na zabiegi i przy okazji rozmawiam z ludźmi w kolejkach których lekarze już skazali na wózek inwalidzki a dzięki elektroakupunkt urze chodzą, odzyskanie węchu itd. Jeśli ktoś ma wątpliwości w ten sposób leczenia to jeśli już lekarze nie pomagają lub robią to kiepsko to polecam spróbować, ja się mocno przekonałem
Cytować
+2 #8 xWitchx 2011-07-20 10:32
chętnie kiedyś tego spróbuję, jak tylko zbiorę się na odwagę :) hehe
Cytować
+3 #7 Erwin 2011-03-05 08:43
To nie jest prąd 220 V. tylko 5 V - nie szkodliwy jednym słowem. Taki jak w motorynce.
Cytować
+4 #6 Anka 2011-03-04 10:14
o kurde :) leczenia prądem jeszcze nie widziałam :) na akupunkturze u pani Dovchin byłam wiele razy. bardzo mi te zabiegi pomogły. jednak nie wiem czy byłabym w stanie przełamać się i zgodzić na leczenie prądem. czy to faktycznie nie czuje się różnicy między tym a zwykłą akupunkturą? przecież to prąd. teoretycznie trzeba coś czuć :) hehe
Cytować
+5 #5 Laura 2011-03-03 14:06
Byłam na elektroakupunkt urze w gabinecie akupunktury pani Dovchin. Zabieg wygląda dokładnie tak samo jak zwykła akupunktura na ciało z tym wyjątkiem, że po zakończeniu umieszczania igieł w ciele podłącza się do nich małe elektrody. Dla mnie wrażenia bez różnicy. Podobno niektóre osoby czują przepływający prąd przez tkanki. Ja nic nie czułam.

pozdrawiam
L.
Cytować
+6 #4 myszka 45 2011-03-01 09:24
Trzeba jednak pamiętać, że już Hipokrates w 420 roku p. n. e. zalecał spożywanie ryby torpedy przez astmatyków, ze względu na jej wybitne własności elektryczne. Z kolei starożytni Rzymanie w około 46 r. przykładali torpedę w okolice głowy. Twierdzili, że wytwarzane przez nią pole elektromagnetyc zne ma działanie lecznicze we wszelkich bólach migrenowych.

W 1744 roku niemiecki lekarz Christian Kratzenstein zastosował wyindukowane przy pomocy słoika otoczonego wewnątrz i na zewnątrz płytkami metalowymi ładunki elektryczne do stymulacji palca porażonej kończyny górnej. Również Benjamin Franklin próbował stymulować prądem elektrycznym porażone mięśnie kończyn.

Luigi Galvani i Alessandro Volta w drugiej połowie XVIII wieku uzyskali fizjologiczny skurcz mięśnia u zwierząt pod wpływem elektrostymulac ji nerwu. W 1831 roku Michael Faraday skonstruował pierwszy elektrostymulat or. W połowie XIX wieku D. B. Duchenne przestrzegając wszelkich zasad eksperymentu klinicznego przeprowadził szereg elektrostymulac ji mięśni. Skonstruował on elektrostymulat or, nazwany Charrierc. Stosował również odkryte przez siebie punkty motoryczne nerwów i mięśni.
Cytować
+6 #3 elektorakupunktura 2011-03-01 09:22
Pewną modyfikacją tradycyjnego zabiegu akupunktury jest przepuszczenie przez wkłute igły prądu elektrycznego (elektroakupunk tura), bądź bezpośrednie działanie na punkty akupunkturowe prądu elektrycznego przy użyciu specjalnych stymulatorów (elektropunktur a). Najczęściej do tego celu używany jest prąd przemienny o natężeniu 10-500 µA i napięciu nie przekraczającym 5V (mniej więcej taka jest różnica potencjałów między wnętrzem i powierzchnią skóry).

Elektroakupunktura W celu uzyskania efektu tonizującego częstotliwość impulsów powinna zawierać się w przedziale 6-10 Hz; zabiegi takie mają zastosowanie w niedowładach i porażeniach. Efekt sedatywny uzyskuje się przez działanie prądem o częstotliwości 15-60 Hz; stosuje się je w ostrych bólach. Generatory impulsów mają różną liczbę wyjść. Podobnie jak w tradycyjnych zabiegach także tutaj wybiera się punkty lokalne i odległe. W przypadku zastosowania prądu stałego ważne jest podłączenie wkłutych igieł do odpowiednich biegunów. Biegun dodatni (anoda) wywiera działanie osłabiające; podłącza się go w miejsce tkanek zmienionych zapalnie, natomiast biegun ujemny (katoda) działa tonizująco; wywiera korzystne działanie na tkanki wymagające pobudzenia.
Cytować
+5 #2 Wiktoria 2011-03-01 09:21
Z czasów szkolnych pamiętamy model budowy materii: atom z jądrem (protony, neutrony) i krążące elektrony. Jedną z zasad fizyki było założenie niepodzielności elektronu, ale od 1983 r. (nagroda Nobla dla R.B. Laughlina) elektron przestał być postrzegany jako niepodzielny. Może być jednocześnie materialną cząstką, jak i falą. W promieniowaniu kosmicznym i w toku doświadczeń laboratoryjnych w czasie reakcji jądrowych zarejestrowano nieznany dotąd rodzaj energii zwany neutrino. Rewelacją naukową z 1999 r. były doniesienia wskazujące na to, że neutrino może mieć masę.

Najświeższe osiągnięcia nauki potwierdzają fakt, że nie ma bezwzględnych granic między energią i materią; to, co było cząstką materialną, może być energią, a energia może mieć masę. Oto mały przegląd interesujących nas faktów.

Ojcem mechaniki kwantowej był noblista Max Planck. W 1900 r. przedstawił ideę, że materia absorbuje energię cieplną, a emituje energię świetlną.

W 1905 r. Albert Einstein nazwał pakiety energii kwantami, a kwanty światła fotonami.

Niels Bohr wykazał związaną z pobieraniem lub oddawaniem energii zdolność elektronów do przeskakiwania z orbity na orbitę.

Prace Bella (1960 r.) udowodniły istnienie procesu przepływu informacji (pamięci) między fotonami. Fale elektromagnetyc zne znaczą, odciskają informacje na molekule wody - słynne doświadczenie Benveniste w 1989r.
Cytować
+5 #1 Marta Sęk 2011-03-01 09:18
Elektropunktura , czyli akupunktura bez igieł, jest stosowana przy uzupełniającym leczeniu chorób przewlekłych i we wspomaganiu systemu odpornościowego w początkach choroby. Metodą elektropunktury można skutecznie leczyć między innymi:

* katar, grypę, anginę
* temperaturę, bóle głowy
* bóle kręgosłupa
* reumatyzm, zanik mięśni
* niedowłady
* cukrzycę, nadciśnienie
* stwardnienie rozsiane
* i wiele innych chorób i schorzeń
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.