A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Kraniopunktura jest odmianą akupunktury polegającą na nakłuwaniu długimi igłami owłosionej części głowy. Technikę w latach siedemdziesiątych opracował chiński neurolog Chiao Shun-fu.

Początkowo twórca kraniopunktury sam nakłuwał własną głowę, by skonstruować zasady leczenia. Jego pierwszą prawdziwą pacjentką była czterdziestoletnia kobieta cierpiąca na połowiczny paraliż prawej strony ciała, który powstał przez zator mózgu. Czterdzieści dni po zachorowaniu kobiety, Chiao Shun-fu wypróbował na niej nową metodę. Po nakłuciu, podczas szybkiego obracania igły, pacjentka poczuła falę ciepła w sparaliżowanej części ciała. Po usunięciu igły chora, pierwszy raz po pojawieniu się zatoru, zdołała unieść prawą rękę ponad głowę. Jednocześnie nastąpiła poprawa stanu prawej nogi, dzięki czemu pacjentka zaczęła poruszać się o własnych siłach i zdołała przejść kilka kroków.

patrick j. lynch

 

 

Po sukcesie, Chiao Shun-fu zaczął leczyć kraniopunkturą (zwaną również akupunkturą cerebralną) większe grupy pacjentów. Przez siedem lat poddał leczeniu pięciuset pacjentów po zatorach mózgu. U około 48% chorych nastąpiła poprawa stanu zdrowia. Z czasem zaczęto leczyć chorych z pląsawicą, ostrymi infekcyjnym zapaleniem wielonerwowym, astmą oskrzelową i alergiczną, moczeniem nocnym u dzieci i zawrotami głowy. W ciągu siedmiu lat leczono kraniopunkturą 12 000 tysięcy pacjentów, z czego u 90% zauważono poprawę.

Akupunktura głowy najlepiej sprawdza się przy chorobach, których główne przyczyny leżą w mózgu pacjenta. Poprzez drażnienie igłami określonych punktów na czaszce usprawnia się związane z nimi ośrodki kory mózgowej.double--m

Pacjent podczas zabiegu siedzi lub leży na plecach, brzuchu albo boku. Lekarz wprowadza igłę pomiędzy skórę i kości czaszki, którą następnie szybko obraca przez około dwie minuty. Potem pozostawia igły w spokoju od 5 do 10 minut, by po przerwie powtórzyć zabieg i usunąć igły. Zazwyczaj po zabiegu pacjent czuje przyjemne ciepło lub odrętwienie w chorej kończynie. Czasami mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia widzenia, blednięcie twarzy, uczucia zimna w kończynach, gwałtowne pocenie, dreszcze lub omdlenia. W takich wypadkach należy usunąć igły i obniżyć głowę pacjenta. Przy leczeniu chorób przewlekłych stosuje się serie dziesięciu zabiegów wykonywanych codziennie. Po kilkudniowej przerwie można rozpocząć drugą serię zabiegów.

Tekst powstał na podstawie Renesansu akupunktury, Zbigniewa Garnuszewskiego (Sport i Turystyka, Warszawa 1988).

Komentarze   

+3 #1 Sylwek 2012-02-26 13:19
Ciekawi mnie dlaczego takich informacji o skuteczności akupunktury nie pokazują media głównego nurtu? Czy aby były kupione przez kogoś?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.