A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

jablko-gmoCzy wiesz, że:

Gen jest to odcinek DNA, który decyduje o rozwoju pojedynczej cechy lub grupy cech organizmu.

Genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) to mikroorganizmy, rośliny i zwierzęta, których geny zostały sztucznie zmienione. W ich organizmy wbudowano fragmenty obcego dla nich DNA.

Pomidory z genami ryby, karpie i ryż z ludzkimi genami, sałata z genami szczura, soja i kukurydza z genami bakterii, kozy z genami pająka, świnie z genami krowy itp.

Zmiany takie nigdy nie nastąpiłby w warunkach naturalnych. Tak zmienione organizmy są zdolne do rozmnażania i przenoszeniach swych zmienionych cech na kolejne pokolenia.

W przypadku GMO do wprowadzania genów do organizmu używa się bardzo agresywnych, rakotwórczych wirusów. Wszyscy wiemy, że wirusy podlegają szybkiej mutacji.

Z tych wirusów mogą powstawać nowe groźne zarazki o nie dających się przewidzieć konsekwencjach.

Proces wprowadzania nowych genów jest bardzo nieprecyzyjny. Tylko kilka procent komórek ulega modyfikacji. Aby oddzielić je od tych, które nie uległy modyfikacji wprowadza się do nich dodatkowy gen, który uodparnia zmieniony organizm na antybiotyki. Następnie wszystkie organizmy (te zmodyfikowane i te niezmodyfikowane) poddaje się działaniu silnych antybiotyków. Przeżywają tylko te zmienione, odporne na antybiotyki.  

Zjadanie genetycznie zmodyfikowanych organizmów może uodpornić ludzi i zwierzęta na antybiotyki. Jeśli tak się stanie to i żyjące wokół nas drobnoustroje także się uodpornią. W przypadku zakażenia nie będzie czym leczyć ludzi i zwierząt.

stop-gmo-jesz

Brak precyzji we wprowadzaniu nowych genów ma także drugie oblicze. Nie wiadomo, w którym miejscu łańcucha DNA dodatkowe geny zostaną umieszczone. Ten sam gen różnie działa w zależności od tego, w której części łańcucha DNA się znajduje.

Prowadzi to do wielu nieprzewidywalnych zmian w genetycznie zmodyfikowanych organizmach. Te zmiany mogą prowadzić do wytwarzania takich białek i ich kombinacji, które nigdy wcześniej nie były znane. Mogą także niespodziewanie pojawić się toksyny i alergeny, będące powodem wielu zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska. Ich toksyczność może objawić się natychmiast po spożyciu lub po wielu latach.

 Zmniejszona może zostać wartość odżywcza roślin.

Pewne cechy organizmów ujawniają się dopiero w kolejnych pokoleniach. Nie wiadomo jakie cechy ujawnią się w GMO, nie wiadomo czy nie okażą się one tragiczne dla ludzi i środowiska.

Genetycznie modyfikowane rośliny odporne na szkodniki są tak zmienione, że same produkują silną truciznę zabijającą owady. Zabija ona wszystkie owady – zarówno szkodniki, jak i te pożyteczne, takie jak pszczoły. Toksyna ta jest także trująca dla ludzi i zwierząt. Spożywanie jej doprowadza do chorób w tym nowotworowych.

co-kryje-sie

Pyłek roślin genetycznie modyfikowanych również zawiera tę toksynę. Wywołuje on silne alergie u osób mieszkających w pobliżu plantacji roślin genetycznie modyfikowanych (GM).

Ludzie na całym świecie nie chcą jeść genetycznie modyfikowanej żywności. Z tego powodu amerykańscy rolnicy stracili miliardy dolarów z eksportu. Nawet kraje, w których ludność głoduje nie przyjmują, odsyłają albo palą genetycznie modyfikowaną żywność otrzymywaną w darach.

Polska żywność jest bardzo dobrze postrzegana i dobrze się sprzedaje na rynkach międzynarodowych. Jeśli polski rząd dopuści do skażenia naszej żywności przez GMO to nasz kraj straci potężne rynki zbytu dla swej żywności a my będziemy zmuszeni do spożywania tej niebezpiecznej żywności.

Rolnicy uprawiający genetycznie modyfikowane rośliny nie są właścicielami tego co wyrośnie na ich polach. Nie mają prawa wysiewać nasion, które zebrali z własnego pola. Muszą je co roku kupować i co roku płacić opłaty licencyjne i technologiczne. W przeciwnym razie grożą im procesy sądowe i wielkie kary finansowe.

Rolnicy uprawiający tradycyjne odmiany roślin są oskarżani o „przywłaszczanie własności intelektualnej” gdy do ich upraw przypadkowo dostaną się genetycznie modyfikowane nasiona lub nawet jeśli ich uprawy zostaną zapylone pyłkiem z takich roślin rosnących na innych polach. Wtedy też korporacje wymuszają na nich opłaty licencyjne.

smierc-gmoo

Nie jest możliwe współistnienie organizmów modyfikowanych i niemodyfikowanych gdyż zawsze nastąpi nieodwracalne skażenie przez GMO.

Genetycznie zmieniony materiał siewny jest o wiele droższy od zwykłego (niekiedy nawet 1000 razy). Firmy biotechnologiczne namawiają rolników do brania kredytów pod zastaw ziemi. W przypadku nieudanych zbiorów lub zmiany cen skupu rolnicy nie są w stanie ich spłacić. W ten sposób co najmniej milion rolników z USA, Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Indii i wielu krajów afrykańskich pozbawiono ziemi i jakichkolwiek szans na życie. W samych tylko Indiach doprowadziło to 150 000 rolników do samobójstwa. 1000 samobójstw miesięcznie.

Rośliny GM nie dają ani lepszych, ani większych plonów. Ponadto są mniej odporne na warunki klimatyczne. Zmusza to rolników do stosowania większej ilości środków chemicznych. Tradycyjnie uprawiane rośliny przez tysiące lat przystosowały się do lokalnego klimatu. Odmiany roślin GM są takie same na całym świecie. Bardzo często rośliny GM nie są odporne na lokalny klimat np. wymagają większych ilości wody niż lokalnie uprawiane rośliny.

Odnotowuje się choroby roślin atakujące tylko odmiany genetycznie modyfikowane.

gmo_zakaz_petycja

Genetyczne modyfikacje nie chronią przed szkodnikami i chwastami, gdyż te z czasem wytwarzają w sobie odporność na toksyczne białka zawarte w genetycznie modyfikowanych roślinach.

Niektóre rośliny mają zdolność do zapylania międzygatunkowego. Np. rzepak może zapylać inne dziko rosnące rośliny kapustne. Stworzenie genetycznie modyfikowanych odmian roślin odpornych na chemiczne pestycydy spowodowało powstanie superchwastów odpornych na opryski. Niektóre superchwasty osiągają ponad 3 metry wysokości, rosną szybko, a jedna roślina wytwarza ponad 200 tysięcy wiatrosiewnych nasion. Nawet dwukrotnie większa dawka pestycydów w trzykrotnie większym stężeniu nie jest w stanie ich zabić.

polskie-zdrowe

Zwierzęta nie chcą jeść genetycznie modyfikowanych roślin. Np. krowy kiedy mają do wyboru odmianę genetycznie modyfikowaną i niemodyfikowaną zawsze wybierają tę niemodyfikowaną. Np. przechodzą przez pole kukurydzy genetycznie modyfikowanej (nie jedząc jej) i pasą się na tej niemodyfikowanej.

Szczury laboratoryjne nie chcą jeść modyfikowanych nasion. Nawet po wymieszaniu ich z innymi nasionami rozpoznają je i zjadają tylko te niemodyfikowane. Aby można było przeprowadzać doświadczenia naukowcy muszą zmielić wszystkie nasiona i wymieszać je na jednolitą masę.

Karmienie szczurów kukurydzą zmodyfikowaną genetycznie wywołuje u nich m. in. podwyższoną ilość białych krwinek i częstsze występowanie zaburzeń pracy nerek, zmniejszoną liczbę nierozwiniętych czerwonych krwinek i znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Podawanie ciężarnym samicom szczurów soi GM spowodowało bardzo wysoką śmiertelność i zaburzenia wzrostu u ich potomstwa. 55,6% ich potomstwa zmarło w ciągu 3 tygodni. Dla porównania, gdy karmiono je naturalną soją umierało tylko 9%, a gdy w pożywieniu w ogóle nie było soi umierało 6,8% potomstwa.

80% macior świń karmionych paszą zawierającą GMO miało problemy z płodnością.

Myszy karmione zmodyfikowaną genetycznie kukurydzą są mniej płodne i mają mniejszą masę ciała.

Podawanie krowom transgenicznego hormonu wzrostu powoduje uszkodzenie ich płodów, infekcje układu moczowego oraz wzrost poziomu innego hormonu, który dostaje się do ich mleka i stymuluje u ludzi go pijących raka piersi i prostaty.

czy-wiesz-2

Propozycje tego, co możemy zrobić:

1. Przystąp do KOALICJI „POLSKA WOLNA OD GMO” www.polska-wolna-od-gmo.org

2. Działaj na rzecz tworzenia stref wolnych od GMO www.gmo.icppc.pl

3. Przyłącz się do międzynarodowej sieci „Gospodarstwo Wolne od GMO”. Produkuj wysokiej jakości żywność.

4. Zorganizuj spotkanie w swoim regionie nt. zagrożeń GMO! Uświadamiaj swoich sąsiadów!

5. Uświadamiaj przedstawicieli władz i polityków na temat zagrożeń GMO! Zażądaj, aby stworzyli mechanizmy chroniące Twój region i całą Polskę przed napływem GMO!

6. Nie kupuj żywności z GMO! Kupuj lokalną żywność dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła.

7. Kupuj nasiona i paszę dla zwierząt z pewnego źródła! Sprawdzaj czy są wolne od GMO!

8. Żądaj w sklepach i supermarketach aby wycofywano ze sprzedaży żywność z GMO.

9. Żądaj od polityków i władz, aby wprowadziły zakaz uprawy i sprzedaży GMO w Polsce.

10. Skopiuj tę ulotkę i rozdaj rodzinie, znajomym oraz przedstawicielom władz!!!

uprawy-gmo

Więcej informacji mnożna znaleźć w książkach pt. „Nasiona kłamstwa czyli o łgarstwach przemysłu i rządu na temat żywności modyfikowanej genetycznie” oraz „Genetycznie Modyfikowane Organizmy. Obietnice i fakty”. A także na stronach:

http://polska-wolna-od-gmo.org - strona Koalicji POLSKA WOLNA OD GMO

www.gmo.icppc.pl - strona Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi

www.halat.pl/gmo.html - strona dr Hałata epidemiologa byłego doradcy rządowego

http://icppc.pl/pl/gmo/index.php?id=265 - fragment filmu „Życie wymyka się spod kontroli”

http://video.google.com/videoplay?docid=-1676896724527593334 - skrócona wersja filmu „Świat według Monsanto”

Komentarze   

+3 #7 OGÓREK 2012-11-27 10:47
Nie zdawałam sobie spprawy, że jest to tak bardzoo poważna sprawa-warta naszego zycia.. Każdy powinien to przeczytac! I powinien byc świadomy co to jest to całe głó... GMO. Powinien byc świadomy co czeka nas i nasze pokolenia za kilkadziesiat lat !!! a politycy to mają gdzies nasz kraj i polaków!
Cytować
+3 #6 sir Julian Rose 2011-07-03 17:42
1 lipca posłowie PO i PSL przegłosowali nową ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/re gionalnych nasion.

Przerażająca jest niewiedza i dwulicowość polityków, którzy zupełnie zignorowali głos swoich wyborców, bowiem Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej, nie chcą GMO.
Przerażający jest brak odpowiedzialnoś ci posłów, którzy głosowali za tą ustawą; brak odpowiedzialnoś ci za wyborców, za Polskę, za swoje rodziny i przyszłe pokolenia.

Fakty, które wskazują na poważne zagrożenia GMO dla zdrowia, środowiska, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa (które stanowi 80% polskiego rolnictwa), są tak jasne, proste i jednoznaczne, że trudno im zaprzeczać i trudno je ignorować.

Rząd RP i posłowie, którzy głosowali za nową propozycją ustawy o nasiennictwie, pokazali Polakom po raz kolejny, że ważniejsze są dla nich interesy ponadnarodowych korporacji niż własne społeczeństwo, w tym wyborcy, którzy oddali na nich swoje głosy. Mamy nadzieję, że w nadchodzących wyborach dostaną oni czerwone kartki od wyborców.

Prosimy o nagłośnienie naszego stanowiska oraz APELU DO RZĄDU I POLITYKÓW
Cytować
+3 #5 Miki2781 2011-03-03 23:08
STOP GMO - macie moje poparcie.
Cytować
+6 #4 Potrek 2011-01-26 17:47
kurcze dużo się słyszy na temat tych modyfikacji ale tak naprawdę dopiero teraz dowiedziałem się dokładnie w jaki sposób się to robi. normalnie porażka. wirusy antybiotyki... to ma być dla nas zdrowe?? no nie żartujmy nawet :( ja jestem całkowicie przeciwny temu postępowaniu. a jeśli już tak naprawdę nie ma od tego odwrotu to chociaż niech każdy ma wybór co che jeść.
Cytować
+6 #3 dr Kłoda 2011-01-25 12:26
Mnie dziwi fakt, że politycy nie dążą do zakazu tych toksyn w środowisku naturalnym... najwidoczniej ktoś przyjął dużą korzyść majątkową za taki stan rzeczy.
Cytować
+6 #2 Julian R. 2011-01-25 10:35
Czytałem te książki - bardzo dobre publikacje - w dodatku z wypowiedziami światowej klasy naukowców. W Polsce na szczególną uwagę zasługują tacy obrońcy zdrowej żywności jak dr Roman Andrzej Śniady - wykładowca Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie oraz jak pamiętam prof. Tadeusz Żarski i prof. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie. Gorąco państwa pozdrawiam i dziękuję za stanowiska. Pozdrawiam J.
Cytować
+6 #1 Lucyna 33 l 2011-01-25 07:05
Nie wiedziałam, że ta żywność jest tak niebezpieczna. W mediach mówili co innego, ale skoro państwo są przekonani, że to jest szkodliwe to i ja jestem ZA. Czy mogłabym otrzymać bardziej szczegółowe informacje na mail ponieważ mój mąż mówi, że to wszystko bujda, a ja chciałabym go przekonać. pozdrawiam L. z Warszawy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.