A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

gmo_mowimy_nie„NIE dla GMO” w polskim rolnictwie.

„NIE dla GMO” w polskiej Żywności

Roman Andrzej Śniady


Polscy politycy, którzy powinni stać na straży naszej konstytucyjnej wolności, łamią nasze podstawowe prawa obywatelskie.

Polscy naukowcy, którzy powinni stać na straży bezpieczeństwa naszego zdrowia, którzy powinni chronić nasze środowisko, zajmują się promocją uprawy roślin transgenicznych oraz używania pasz genetycznie zmodyfikowanych w polskim rolnictwie.

A wszyscy wiemy, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiona z wdzięczności „naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach”, „(…) ma na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem (…)"

  • Czy możemy jednak pozwolić na zaprzepaszczenie wszystkiego, co cenne z naszego tysiącletniego dorobku?

  • Czy możemy pozwolić na utratę tego, co zawdzięczamy naszym przodkom?

  • Czy wolno pozwolić na łamanie podstawowych praw człowieka i obywatela w Polsce?

  • Czy możemy dać przyzwolenie na brak poszanowania wolności i sprawiedliwości?

  • Czy możemy utracić kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach?

  • Gdzie jest poczucie odpowiedzialności naukowców i polityków przed Bogiem lub przed własnym sumieniem?

Nie możemy bowiem pozwolić na fakt, że polscy politycy i naukowcy, którzy powinni stać na straży naszej konstytucyjnej wolności, łamią nasze podstawowe prawa obywatelskie.

Popierając bowiem wprowadzenie GMO na polskie pola, do ogrodów i sadów, do polskich domów, pomimo protestów organizacji pozarządowych i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyczyniają się do naruszenia naszej - przez Konstytucję RP zapewnionej - godności i wolności. Wolności wyboru, myślenia i życia.

„Naruszają nasze Prawa Człowieka, odbierając nam wolność wyboru zakupu, diety oraz dostępu do tradycyjnych nasion i form rolnictwa” napisał m.in. w swoim liście Henryk Skolimowski (2007).

krzyk_nie_dla_gmo2

Czy w przyszłości obecne na naszych polach rośliny genetycznie zmodyfikowane, których pyłki będą krążyły w atmosferze nie wystawią polskiego społeczeństwa na ukryty eksperyment naukowy, mimo, że „Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”. A przecież polskie społeczeństwo takiej zgody nie wyraża, bo „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia”.

Również „Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie.”

Wiemy także, że „Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom”, że „Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych”, że „Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska”, oraz że „Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska”.

Wiemy z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej również, że „Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi”

  • Czy tak jest na pewno?

  • Czy nasze konstytucyjne prawa nie są przypadkiem łamane?

gmo_wybor


W swej książce pt. „Koniec człowieka. Konsekwencje rewolucji biotechnologicznej” Francis Fukuyama napisał „Nie musimy postrzegać siebie jako niewolników nieuchronnego postępu technicznego, jeżeli postęp ten nie służy ludzkim celom. Prawdziwa wolność oznacza wolność społeczności do chronienia tych wartości, które uważają za najważniejsze – i właśnie z tej wolności musimy skorzystać dziś, w obliczu rewolucji biologicznej”.

Papież Jan Paweł II natomiast w swojej encyklice „Sollicitudo rei socialis” zauważył, że „Rozwój tylko ekonomiczny nie może wyzwolić człowieka, wprost przeciwnie, prowadzi do większego jeszcze zniewolenia. Rozwój, który nie obejmuje wymiarów kulturowych, transcendentnych i religijnych człowieka i społeczeństwa, im bardziej nie uznaje istnienia takich wymiarów i nie dostrzega w nich własnych celów i priorytetów, tym mniejszy ma wkład w prawdziwe wyzwolenie. Istota ludzka jest całkowicie wolna tylko wówczas, gdy jest sobą w pełni swoich praw i obowiązków; to samo trzeba powiedzieć o całym społeczeństwie”.

nie_gmo

Dziś zmienia się rośliny i zwierzęta, jutro zostanie zmieniony człowiek, a zmieszanie genów człowieka z genami innych gatunków, spowoduje, że człowiek zatraci swoje człowieczeństwo, po prostu przestanie być człowiekiem.


My nie chcemy tego!

My nie chcemy żyć w takim świecie!

Nie możemy pozwolić na taki koniec historii człowieka!


Chcemy sami napisać swoją historię, historię prawdziwego, zdrowego i wolnego człowieka.


Dr inż. Roman Andrzej Śniady – niezależny ekspert

Komentarze   

+5 #9 Kamil 2011-01-29 19:58
Jestem uczniem pana dr Śniadego. Popieram go na całej linii działania. Wiem, że na naszym uniwersytecie nie popiera się takich ludzi co są za ekologią i zdrowiem ludzkim...

Wielki respekt dla pana, panie Romanie.

do zobaczenia na wykładach

Kamil
Cytować
+7 #8 Irek 30 2010-12-25 23:03
W 2009 na świecie powierzchnia upraw GMO wzrosła o około 7% czyli 8,9 mln ha do 134 mln ha wobec 125 mln ha w 2008 r. Dominującymi uprawami są: kukurydza, soja, bawełna, oraz rzepak Canola. Jeszcze w 1996 roku uprawy GMO zajmowały powierzchnię 1,7 mln ha. Zatem średni roczny przyrost od tego roku to około 9 mln ha czyli 7%, co oznacza 80 krotny wzrost powierzchni uprawy. W 2009 roku do państw uprawiających GMO dołączyła Kostaryka. W 2009 roku 14 mln farmerów na świecie uprawiało GMO (wzrost o 0,7 mln wobec 2008 roku). Największy, bo 35% przyrost miał miejsce w Brazylii. Istotny przyrost miał miejsce w Indiach, gdzie uprawiano bawełnę Bt GMO, która stanowiła tam w 2009 roku 87% całej powierzchni przeznaczonej pod tą uprawę. W USA w 2009 roku ilość kukurydzy GMO wzrosła z 80% rok wcześniej do 85%, natomiast w Kanadzie Canola GMO stanowiła 93% wobec 86%. Organizacje poza rządowe w tym FoE są sceptyczne wobec informacji podawanych przez ISAAA i podkreślają, że udział tych upraw stanowi jedynie poniżej 3% areału, a więcej niż 99% stanową uprawy pod produkcję pasz czy biopaliw, a nie żywności. Ponadto uprawy te przyczyniły się do wzrostu zużycia pestycydów w USA i Ameryce Płd. oraz paliw płynnych.
Cytować
+11 #7 Stefan Bruk 2010-09-08 16:44
gmo trzeba zakazać i to jak najszybciej. Nie można dopuszczać do wolnego rozprzestrzenia nia w środowisku naturalnym.

pozdrawiam
Stefan
Cytować
+12 #6 aniko 2010-07-28 07:46
NIE DLA GMO!
Do mnie przemawia ta grafika a do Was?

Przerwijmy tą brutalną ingerencję w naturę!

Gdzie w tym wszystkim ma być człowiek?

Pora się opamiętać!
Cytować
+12 #5 Eryk32lata 2010-07-22 20:10
Tym nożem z obrazka należałoby pojechać wszystkich tych co są odpowiedzialni za wprowadzanie gmo na nasze stoły. Ja mówię NIE DLA GMO W POLSCE. Pytanie co ty powiesz?
Cytować
+12 #4 Da Vinci 2010-07-22 09:30
Jest wielu ludzi nauki w tym doktorów i profesorów, którzy opowiadają się jednoznacznie za ZAKAZEM gmo w Polsce.

Ja jestem za całkowitym ZAKAZEM GMO W POLSCE.

Politycy, którzy mieli służyć dobru społecznemu służą jedynie swojemu dobru.

Co to jest za państwo?

Szkoda gadać
Cytować
+12 #3 Roman - opinia 2010-07-21 19:59
Romanie oby tak dalej. Twój list daje nam nadzieję. Walcz chłopie bo od Ciebie dużo zależy. Wiadomym jest to, że nikt Ciebie nie zagnie. Nikt jak ty nie zna się na tematyce żywności ekologicznej i jej wyższości nad gmo.

Jesteśmy z Tobą.

Zespół MT
Cytować
+12 #2 Zbrodnia i Kara 2010-07-21 19:57
Świetny artykuł. WON Z GMO Z POLSKI.

Trzeba wprowadzić całkowity zakaz dla żywności gmo w Polsce i na Świecie.

Wiadomym jest, że wielkie firmy farmaceutyczne i chemiczne kupują polityków aby oni wydawali decyzję dopuszczającą gmo go środowiska.

Dlaczego jednak nasi politycy mają nas gdzieś?

Co my z tym zrobimy?
Cytować
+12 #1 Michał 2010-07-21 18:46
Pana doktora poznałem jakiś czas temu.
Jest wykładowcą akademickim i bardzo miłym człowiekiem w kontakcie osobistym. Naturę ceni ponad wszystko. Nie obce mu są tematy dotyczące rolnictwa i jego zagrożeń.

Jako jeden z nielicznych ekspertów zdecydował się na nierówną walkę z koncernami biotechnologicz nymi celem ratowania bioróżnorodnośc i w Polsce. Na ten cel postawił wszystko, też własne życie osobiste.

Oby jego praca nie poszła na marne.

Oby ludzie dostrzegli jego apel i zadziałali.

Tutaj każdy z nas musi dołożyć swoje dwa grosze.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.