A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

sila_bodzcaSiła bodźca w masażu segmentarnym zależna jest od:

Liczby objętych receptorów. Zależy ona od powierzchni masowanej, od liczby masowanych tkanek, czyli od głębokości oddziaływania masażem. Zachodzą tu na ogół stosunki wprost proporcjonalne.

Siły masażu. Siła masażu waha się w zależności od zastosowanych technik: od lekkiego głaskania do mocnych ugniatań czy rozcierań.

Czasu trwania. W miarę czasu trwania zabiegu siła musi wzrastać, ponieważ przy tej samej wielkości powierzchni receptory drażnione są w sposób powtarzalny.

Techniki masażu. Poszczególne chwyty są źródłem zupełnie różnych bodźców, co widać po ich działaniu.

Nie bez znaczenia jest również rozłożenie masaży w czasie oraz ich ilość. Bodziec w miarę powtarzania wywołuje przyzwyczajenie organizmu i staje się nieskuteczny.

Z drugiej strony, okresowe powtarzanie bodźca może wpływać na czynność narządu stale w ten sam sposób, tak, że przejściowe zmiany czynnościowe mogą ulec utrwaleniu.

Przy zastosowaniu dużych odstępów pomiędzy zabiegami (np. tygodniowe) każdy pojedynczy masaż działa niezależnie i samodzielnie. Może jednak wystąpić rodzaj uczulenia organizmu i wtedy równe, co do wielkości dawki wyzwalają wzmożone odczyny.

 

Stan reaktywności ustroju a siła bodźca w masażu segmentarnym

Działanie masażu zależy od aktualnego stanu wegetatywnego układu nerwowego. Zależność tę sformułował Wilder w postaci (prawa wartości wyjściowych):

  • ze wzrostem pobudzenia części współczulnej lub przywspółczulnej maleje jej pobudliwość;im silniejsze jest pobudzenie układu wegetatywnego, tym słabsza jest jego reakcja na bodźce pobudzające, natomiast mocniejsza na bodźce hamujące;

  • w przypadku przedawkowania bodźca, działającego na układ wegetatywny, zachodzi zjawisko(przebicia) nadmiernego napięcia jednego układu w stan pobudzenia drugiego, czyli dochodzi do regulacji przeciwstawnej.

Prawo to pozwala zrozumieć, dlaczego przy zastosowaniu zbyt silnego bodźca następuje pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.

Im gwałtowniejsze objawy chorobowe, im bardziej zaburzone są fizjologiczne stosunki w układzie wegetatywnym, tym słabszy musi być bodziec.

 

Prawo wzajemnie zwrotnej siły bodźca

Stwierdził to również Kowarschik, ujmując swoje spostrzeżenia w tzw. (prawo wzajemnie zwrotnej siły bodźca). Mówi ono, że siła bodźca musi pozostawać we wzajemnie zwrotnym stosunku do stopnia zaburzonej odczynowości.

Układ wegetatywny nie znajduje się w równowadze, lecz w pewnym stanie charakterystycznym dla danego osobnika. Jeśli np. w określonym układzie wyjściowym zastosujemy łagodny bodziec, zareaguje układ wspołczulny, ponieważ dla układu przywspołczulnego bodziec ten jest za słaby. Nastąpi poprawa stanu zdrowia.

Jeżeli w tym samym układzie zastosujemy masaż ze średnią siłą, może on być dla układu współczulnego już za silny, a dla układu przywspołczulnego jeszcze za słaby. Nastąpi pogorszenie stanu zdrowia, lub, w najlepszym wypadku, stan zdrowia pacjenta nie ulegnie zmianie. Jeżeli zastosujemy bodziec silny, wówczas zareaguje układ przywspółczulny i stan zdrowia pacjenta pogorszy się. Doświadczenie pokazało, że przy doborze odpowiedniej siły bodźca należy sugerować się granicą bólu i nie przekraczać jej (z wyjątkiem pykników).

Jest to oczywiście granica bardzo orientacyjna. Nigdy nie wiemy, czy nasz masaż zadziałał pobudzająco czy hamująco i na którą część układu wegetatywnego. Pewne jest tylko, że w razie przedawkowania organizm reaguje pogorszeniem się stanu zdrowia i powstaniem przesunięć odruchowych, czyli zmian chorobowych, powstałych na drodze odruchowej w tkankach uprzednio zdrowych na skutek niewłaściwie wykonanego masażu.

masaz7

Drugim czynnikiem pozwalającym orientacyjnie określić właściwą siłę masażu jest objaw naczynioruchowy, czyli zaczerwienienie skóry w odpowiednich strefach.

Strefy zmienione chorobowo w poszczególnych jednostkach wykazują, w niektórych ściśle określonych miejscach, szczególną wrażliwość na ból. Określamy je mianem punktów maksymalnych.

Istnieją dwie teorie dotyczące siły bodźca, jaki powinien być skierowany na punkty maksymalne:

  1. Sugerując się granicą bólu, ze względu na dużą wrażliwość bólową tych miejsc, zastosowany bodziec powinien być dużo słabszy od optymalnego, przyjętego dla danego zabiegu.
  2. Punkty maksymalne należy opracowywać bardzo mocno.

Obydwie teorie, sprzeczne na pierwszy rzut oka, dają się wytłumaczyć w oparciu o regułę Amdtschultza. Mówi ona, że słabe bodźce pobudzają procesy życiowe, średnie potęgują, silne hamują, a najsilniejsze znoszą.

W myśl tej zasady słabe bodźce powodują korzystny efekt leczniczy, przy silnych istnieje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, przy zastosowaniu najsilniejszych bodźców dzięki maksymalnemu odczynowi ogólnemu zapobiega się reakcji ogniskowej, uzyskując efekt leczniczy.

Badania kliniczne wykazały, że ponieważ nie można usunąć wszystkich zmian odruchowych oddziaływując jedynie na punkty maksymalne, teorię bodźców najsilniejszych należy odrzucić. Okazało się również, że nawet, gdy osiągnięto efekt leczniczy przy zastosowaniu bodźców najsilniejszych, jest on nietrwały.

 

Artykuł powstał na podstawie wybitnej książki specjalisty od masażu segmentarnego pana mgr. Adama Zborowskiego.

Polecamy wszystkim fizjoterapeutom i masażystom pozycję "Masaż segmentarny" autorstwa Adama Zborowskiego.

Komentarze   

0 #5 Marzena 2011-03-01 14:32
Korzystałam - polecam. Masażysta robi to doskonale :)
Cytować
+2 #4 Tomcio 2011-03-01 14:32
Bardzo polecam masaże w gabinecie Pani profesor. To jest naprawdę bardzo dobra kobieta !
Cytować
0 #3 Walercia 2011-03-01 14:31
Cytuję Łukasz:
Korzystałem z masażu segmentarnego i jestem bardzo zadowolony z jego efektów.


Ja również korzystałam i jestem baardzo, ale to bardzo zadowolona z efektów masażyku.
Cytować
0 #2 Łukasz 2011-03-01 13:42
Korzystałem z masażu segmentarnego i jestem bardzo zadowolony z jego efektów.
Cytować
0 #1 Aldona 2010-08-18 14:58
Masaż segmentarny jest używany wtedy kiedy trzeba coś uleczyć. Masażysta sam dobiera siłę oraz zakres masażu. Jest to masaż bardzo bolesny ale też dużo pokazujący i mówiący o schorzeniach pacjenta.
Świetnie sprawdza się w bólach kręgosłupa, szczególnie w odcinkach krzyżowym i lędźwiowym.

Aldona z Warszawy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.