A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

rece
Optymalne warunki

stosowania masażu segmentarnegoDoświadczenia kliniczne oraz rozważania teoretyczne lekarzy zajmujących się masażem segmentarnym doprowadziły do określenia optymalnych warunków stosowania masażu segmentarnego, przestrzeganie, których daje możliwość uzyskania efektu leczniczego.

 1. Czas trwania zabiegu. Masujemy przeciętnie 20 minut. Nieco dłużej wykonujemy zabieg w chorobach serca, wątroby i dróg żółciowych.

 2. Siła nacisku. Siła nacisku powinna wzrastać przy posuwaniu się od powierzchni ciała w głąb tkanek, maleć natomiast - przy przesuwaniu się od boku w kierunku do kręgosłupa i od dołu ku górze. Przy doborze siły masażu należy sugerować się granicą bólu oraz przekrwieniem tkanek w segmentach zajętych. Punkty maksymalne masujemy łagodniej aniżeli ich otoczenie

 3. Odstępy między zabiegami. W większości chorób można masować pacjenta codziennie. W cięższych przypadkach masujemy 3, a nawet 2 razy w tygodniu.

 4. Liczba zabiegów jest nieograniczona. Masujemy aż do usunięcia wszystkich uchwytnych zmian odruchowych. Zauważono, że jeżeli po usunięciu zmian odruchowych wykonamy dodatkowo więcej niż pięć zabiegów, to zmiany odruchowe powracają na nowo.

 5. Im gwałtowniejsze objawy chorobowe, tym słabszy masaż musi być zastosowany. 

 6.  Przekroczenie zasad dawkowania w masażu segmentarnym poznajemy po pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta oraz po powstaniu przesunięć odruchowych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze pogorszenie samopoczucia pacjenta spowodowane jest złym dawkowaniem. Istnieje cały szereg czynników wpływających na aktualny stan zdrowia.

  schemat_czlowiek

 7. Każdy chwyt masażu, zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy, powinien być poprzedzony i zakończony głaskaniem.

 8. Jeżeli dany chwyt leczniczy zostanie przerwany w czasie jego wykonywania, nie można go kontynuować, lecz należy rozpocząć od nowa.

 9. Przerwanie zabiegu masażu jest niedopuszczalne. Jeżeli z bardzo ważnych przyczyn został jednak przerwany, należy go rozpocząć od nowa.

 10. Każdy chwyt w masażu powtarzamy dwukrotnie.

 11. Każdy zabieg powinien być poprzedzony i zakończony chwytami diagnostycznymi celem stwierdzenia poprawności wykonanego masażu, jak również poprawności całego leczenia.

 12. Ze względu na występujące u masażysty różnice w sile, czuciu i temperaturze pomiędzy ręką lewą i prawą, tam gdzie jest to możliwe, używamy tej samej ręki.

 13. Aby nie upośledzać wykrywania zmian i ich usuwania, w masażu segmentarnym rezygnujemy z używania jakichkolwiek środków poślizgowych.

 14. Przy wykonywaniu zabiegów należy pamiętać, że w masażu segmentarnym obowiązuje nas kierunek dogłowowy i dokręgosłupowy. Masaż kończyn rozpoczynamy od części, proksymalnych (bliższych), kończymy na częściach dystalnych (dalszych), masując w kierunku dosercowym.

Działanie masażu segmentarnego

Odczyny ustroju na zabieg masażu segmentarnego mają charakter miejscowy i ogólny. Różnice pomiędzy masażem klasycznym a segmentarnym mają charakter ilościowy, a nie jakościowy i występują zwłaszcza w obrębie podrażnionych segmentów. Objawy działania masażu segmentarnego możemy podzielić na objawy miejscowe i objawy ogólne.

Objawy miejscowe

- Temperatura skóry wzrasta nawet o dziesięć stopni Celsjusza, również w nie masowanych okolicach, i obniża się dopiero po kilku godzinach. Zauważono, że im niższa jest temperatura wyjściowa skóry, tym większy jest jej wzrost po masażu segmentarnym.

- Wzrasta ukrwienie zarówno skóry, jak i głębiej położonych tkanek. Zauważalne jest zaczerwienienie skóry jako objaw wzrostu ukrwienia. Poprawa krążenia w mięśniach i tkance łącznej wiąże się z odżywieniem i funkcjonowaniem tych tkanek (tom "Masaż klasyczny", rozdział "Wpływ masażu klasycznego na poszczególne tkanki").

- Występuje wzrost ruchomości chorych stawów oraz wzrost siły mięśniowej.

Objawy ogólne

- Normalizacja i pobudzenie czynności narządów wewnętrznych (np.: praca nerek, perystaltyka jelit, wydzielanie soku żołądkowego itp.).

- Wzrost pojemności życiowej płuc. Wydzielina gruczołów oskrzelowych staje się luźniejsza i łatwiejsza do usunięcia.

- Obserwuje się znaczne odciążenie układu krążenia dzięki przyspieszeniu obiegu krwi, udrożnieniu naczyń włosowatych oraz wpływowi na napięcie ścian naczyń obwodowych.

- Bardzo szybkie działanie przeciwbólowe utrzymujące się przy pierwszych zabiegach przez kilka
godzin. Po kilku zabiegach obserwuje się często utrwalone działanie przeciwbólowe.

- Wyrównanie stanu nadpobudliwości układu nerwowego. Ponieważ masaż segmentamy

- oprócz oddziaływania odruchowego - wywołuje również wpływ zbliżony do masażu klasycznego, przeto stymuluje wydzielanie substancji dających w efekcie przestrojenie układu wegetatywnego na drodze humoralnej.

- Zmiany w układzie hormonalnym wpływające na funkcjonowanie organizmu.

- Podczas i po masażu klasycznym zużycie tlenu wzrasta prawie dwukrotnie w stosunku do wartości
wyjściowej. W masażu segmentamym natomiast stwierdzono na początku zabiegu zwiększone zużycie
tlenu, które powraca do poziomu wyjściowego jeszcze w trakcie masażu.

- Obserwuje się ogólny wzrost wydolności organizmu. Masaż segmentamy może znaleźć zastosowanie
w sporcie jako masaż przedstartowy (w odróżnieniu od masażu klasycznego).

trening

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania masażu segmentarnego

Zakres wskazań do masażu segmentarnego obejmuje wszystkie wskazania do masażu klasycznego, poszerzone o schorzenia narządów wewnętrznych.

Głównymi wskazaniami są, zatem:

- czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,

- zaburzenia krążenia,

- czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich,

- stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania),

- zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego,

- zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Ważna jest również możliwość wykorzystania masażu segmentarnego, jako masażu sportowego, zwłaszcza przedstartowego.

Przeciwwskazania

- wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,

-  wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,

-  ostre stany zapalne,

-  choroby nowotworowe,

-  krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia.

Sprawą dyskusyjną jest, czy należy stosować masaż segmentarny tam, gdzie nie występują zmiany odruchowe. Kibler twierdzi, że nie jest możliwe oddziaływanie ze stref, które mimo połączenia segmentarnego nie wykazują zmian odruchowych.

Glaser i Dalicho uważają, że oddziaływanie ze strefy odruchowej jest możliwe nawet wówczas, gdy nie udaje się wykazać uchwytnych zmian odruchowych. Jako dowód na to twierdzenie podają fakt, że po ustąpieniu wszelkich zmian odruchowych mogą wystąpić nowe w przypadku dalszego wykonywania masażu.

Uważam, że nie należy wykonywać masażu segmentarnego w przypadku braku zmian odruchowych, gdyż albo nie uzyskamy efektu leczniczego, albo doprowadzimy do powstania tych zmian.

 

Artykuł powstał na podstawie wybitnej książki specjalisty od masażu segmentarnego pana mgr. Adama Zborowskiego.

Polecamy wszystkim fizjoterapeutom i masażystom pozycję "Masaż segmentarny" autorstwa Adama Zborowskiego.

Komentarze   

+2 #13 Marzena 2011-03-01 14:25
Masaż segmentarny jest naprawde skuteczny i co najważniejsze działa ! Polecam !
Cytować
+2 #12 Tomcio 2011-03-01 14:22
Cytuję Zeno901:
Dla mnie masaż to masaż. Najważniejsze aby masażysta wiedział co robi i był po szkole w tej dziedzinie - wtedy bezpieczeństwo stosowania tej techniki mamy zapewnione.

Pani Enji potrafi sprawić cuda - jest naprawdę profesjonalistk ą ;)
Cytować
+2 #11 Walercia 2011-03-01 14:13
Cytuję Masaż to sztuka:
Jestem masażystą od ponad 20 lat. Po studiach fizjoterapeutycznych zacząłem pracę w swoim prywatnym gabinecie w centrum Warszawy. Masażu segmentarnego uczyłem się na studiach, chodź tam mieliśmy na niego zaledwie 3 godz!. Musiałem więc podnosić swoje umiejętności na kursach doszkalających za które słono płaciłem. W końcu natrafiłem na odpowiedniego nauczyciela z Chin, który zgodził się przekazać mi tą wiedzę ponieważ jak twierdził jestem właściwą do tego osobą.

Masaż segmentarny w dużej mierze zależy od samego terapeuty. Jest masażem leczniczym. Trzeba dobrze zlokalizować ognisko choroby, a później wykonywać określone chwyty diagnostyczne celem jej wyeliminowania.

Nie wolno tego masażu wykonywać za dużo tzn. więcej niż 30-40 minut.

Po tych masażach na ogół wzrasta temperatura ciała do 10 stopni czyli do poziomu 37,7- 38 stopni. Trzeba się po masażu zabezpieczyć przed przewianiem i zaziębieniem organizmu.Potwierdzam ! Pani Enji to wszystko robi !
Cytować
+2 #10 Łukasz 2011-03-01 13:40
Bardzo ciekawy artykuł. Ja korzystałem z usług pani Enji i jestem bardzo zadowolony.
Cytować
+4 #9 DRENAŻ LIMFATYCZNY 2010-08-22 18:27
Specjalny masaż w trakcie, którego ruchy masażysty mają charakterystycz ne tempo i siłę, co umożliwia przepchnięcie limfy, toksyn i produktów przemiany materii do węzłów chłonnych, skąd zostają one odtransportowan e do narządów filtrujących i wydalone z organizmu wraz z moczem. Już po jednym masażu odczuwana jest ulga w obrębie kończyn oraz zauważalne jest zmniejszenie obwodu ciała. Szczególnie zaleca się stosowanie drenażu osobom walczącym z cellulitem i borykającym się z problemem tzw. ciężkich nóg. Na te dolegliwości narażone są głównie osoby mające pracę stojącą lub wymagającą długotrwałego siedzenia. Zatrzymanie wody w organizmie jest też często wynikiem zaburzeń hormonalnych bądź towarzyszy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Efekty
• Zmniejszenie obrzęków i obwodu ciała
• Oczyszczenie z toksyn
• Redukcja cellulitu
• Pozbycie się problemu tzw. „ciężkich nóg”
Cytować
+4 #8 MASAŻ LECZNICZY 2010-08-22 18:26
Poprzez odpowiednio dobrane techniki oddziałuje na osobę masowaną, powodując określone i zamierzone zmiany. Zmiany te występują lokalnie – bezpośrednio w miejscu dotyku, jaki i w całym organizmie. Dzięki pobudzeniu receptorów czuciowych uaktywnia się centralny układ nerwowy, wpływając na narządy i układy ciała, poprawia się ukrwienie i dotlenienie skóry, owocując jej pięknym wyglądem i jędrnością.
W masażu leczniczym wykorzystywane są techniki masażu klasycznego. Masaż jest dostosowywany do stanu zdrowia klienta, by optymalnie wspomóc rekonwalescencj ę, usunąć ból i przywrócić pełną wydolność ruchową.

Wskazania
• Przeciążenia mięśni, stawów, wiązadeł
• Dolegliwości pourazowe
• Jednostki chorobowe
Cytować
+6 #7 Masaż 2010-07-19 21:30
Każdy dobrze wyszkolony masażysta czy po studiach czy po kursach wie kiedy należy użyć masażu segmetarnego i chwytów diagnostycznych do leczenia nieprawidłowośc i w ciele człowieka.

Jest wiele innych rodzajów masaży które też stosuje się aby leczyć, chodź by nawet masaż klasyczny.

To przecież od tego rodzaju masażu wszystkie inne mają swój początek.
Cytować
+7 #6 Zeno901 2010-07-13 05:10
Dla mnie masaż to masaż. Najważniejsze aby masażysta wiedział co robi i był po szkole w tej dziedzinie - wtedy bezpieczeństwo stosowania tej techniki mamy zapewnione.
Cytować
+6 #5 Celina z Kielc 2010-07-12 13:57
Sama też masuję ludzi odpłatnie. Nie wszystkie choroby nowotworowe są przeciwwskazani em do masażu, a z państwa artykułu tak wynika. To masażysta ocenia, kto i dla kogo masaż jest wskazany. Oczywistym jest, że niektóre masaże mogą przyspieszyć rozwój choroby ale to nie jest jednoznacznie przesądzone.
Cytować
+9 #4 Tadek 2010-07-12 13:35
W moim przypadku lekarz polecił mi stosowanie masażu segmentarnego na ciało. Był on bolesny chodź podobno kobiety łatwiej znoszą tego rodzaju uciski.

Od lat borykałem się z bólem kręgosłupa. Połączenie technik wschodnich, a w szczególności masaży leczniczych wyprowadziło mnie z choroby. Powoli wracam do normy pod okiem mojego masażysty.

Dobry terapeuta to skarb i nie koniecznie szkoły wyższe takie osoby kształcą.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.