A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

china_akupunctureZ powodu wzrostu popularności alternatywnych systemów medycznych na Zachodzie, wielu lekarzy zaczyna poszerzać swoje specjalizacje o niekonwencjonalne formy terapeutyczne. Są to, mówiąc najkrócej, wszystkie metody, których zachodni nurt medycyny nie wykorzystuje w zwyczajowym leczeniu.

Wielu ludzi spotkało się z takimi terminami jak homeopatia, czy ziołolecznictwo i być może nawet nieraz zastanawiało się, czy aby nie lepiej byłoby zastąpić nimi dotychczasowe formy leczenia zwłaszcza, że stosowane przez nich medykamenty zawodzą.

Sporo słyszeliśmy na temat komplementarnych, czy też alternatywnych form leczenia, lecz w zasadzie, czym miałyby się one różnić, od tych, które stosujemy u pacjentów.

Niemniej jednak wiedza na ich temat wśród naszych specjalistów, jak i wśród społeczeństwa wciąż jest jeszcze bardzo mała, stąd tak wiele osób podejrzliwie podchodzi do wschodnich sposobów terapii, nie mówiąc już o tym, że negatywne opinie na ich temat w głównej mierze są wyrażane przez „autorytety” zajmujące się ochroną zdrowia, a którym na sercu leży bynajmniej nie zdrowie pacjentów, ale zyski, jakie gwarantuje sprzedaż farmaceutyków.

Podczas, gdy medycyna akademicka na Zachodzie istnieje niespełna 150 lat, alternatywny nurt leczenia swoją ugruntowaną pozycję popiera tysiącami lat tradycji, teorii i praktyki na gruncie uzdrawiania ludzi. Co więcej, warto w tym momencie podkreślić, że system, wedle, którego jesteśmy leczeni prawdopodobnie od dziecka, nie jest na tym świecie jedynym, a tym samym nie posiada „monopolu na mądrość”.

akupunktura-narzedzia

Ile razy spotkaliśmy się z przypadkami chorób, których obowiązujący nurt medycyny nie jest w stanie wyjaśnić, a co gorsze znaleźć odpowiedniego na nie remedium, nie mówiąc już o codziennych dolegliwościach, typu katar, czy bóle głowy… A mimo tego, wciąż słyszy się o powstających, popartych na nowych technologiach metodach diagnostycznych, czy też lekach wykorzystujących niedawno odkryte specyfiki, czy ich chemiczne związki, obiecujące, nic innego, jak powrót do zdrowia.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nakłady pieniężne, których zwiększenia domaga się środowisko medyczne, rzeczywiście dawały wymierne rezultaty. Tymczasem, nie tylko wciąż „brakuje” środków na ochronę zdrowia, a więc – leczenia pacjentów, ale też leków, które (skoro bądź, co bądź uzurpują sobie taką nazwę) byłyby po prostu skuteczne.

Nie brakuje natomiast nowopowstających specjalizacji medycznych, skupiających się na konkretnych obszarach ciała ludzkiego i zajmujących się coraz większą ilością drobnych schorzeń, których leczenie miałoby gwarantować zdrowie – w ogólnym pojęciu tego słowa.

yuminority

Nie sposób pominąć faktu, że na tym gruncie wschodni nurt medycyny już dawno zdążył wypracować kompletny system opierający się na całościowym (holistycznym) podejściu do pacjenta, a zatem nieskupiający się jedynie na wynajdywaniu, wbrew pozorom niemającym ze sobą nic wspólnego dolegliwości.

Medycyna ta, która do dziś dzień przetrwała w praktyce wielu lekarzy ze Wschodu, a której teoria od tysięcy lat pozostaje niezmienna w przekazie ustnym i pisemnym jest zdolna przywracać do zdrowia pacjentów, których choroby przez zachodnie autorytety medyczne zostały niejednokrotnie uznane za nieuleczalne. Dlaczego się o tym nie mówi? Ponieważ konkurencja, którą w tym wypadku stanowiłaby medycyna alternatywna, w żadnej mierze nie jest pożądana.

sila-natura

Okazuje się, że korzystniej jest negować alternatywne metody leczenia, aniżeli pozwolić dojść do głosu specjalizującym się w tej dziedzinie autorytetom, zanim ludzie na własnej skórze przekonają się, co jest dla nich korzystniejsze.

Podejrzliwość, jeśli chodzi o alternatywne sposoby leczenia, z drugiej zaś strony całkowicie daje się uzasadnić, a wpływa na to nie tylko fakt, że uniwersytety medyczne nie przywiązują do tej dziedziny większej uwagi (a gdyby tak się działo, jednocześnie wzbudzają dezaprobatę w oczach naukowców, mediów, a co za tym idzie – opinii społecznej), ale też zwyczajna ignorancja, przez którą niektórzy są gotowi oddać swoje zdrowie w ręce samozwańczych uzdrowicieli, których praktyki nieraz mogą przynieść więcej szkody, aniżeli pożytku.

egzaminowany

Zwykłe niedopatrzenie i zaniedbanie w poszukiwaniu prawdy wpływa na zjawisko, które psychologowie nazywają heurystyczną dostępnością, a które w tym wypadku polega na dynamicznym ukształtowaniu opinii na temat medycyny alternatywnej, wedle, której jest ona niezbadana, niebezpieczna, jej skuteczność nie jest udowodniona, a jej przedstawiciele to jedynie oszuści, bądź szarlatani zajmujący się wyłudzaniem pieniędzy i żerujący na ludzkiej naiwności.

Winę za negatywne konotacje dotyczące wschodnich metod leczenia ponoszą zarówno media, jak i „autorytety” za nimi stojące, a które z uwagi na poczucie władzy w kształtowaniu opinii społecznej pozwalają sobie (i to bezczelnie) na uchybienia dziennikarskie i metodologiczne widząc w tej działalności mniejsze, bądź większe korzyści.

natura-wie

Konsekwencje propagandowej działalności dosyć drastycznie odczuwają prawdziwi lekarze, którzy z racji swojej specjalizacji zajmują się medycyną alternatywną, jak i specjaliści, którzy w swojej praktyce łączą ją z nurtem alopatycznym.

Prawdziwa wiedza lekarska powinna zaś opierać się nie tylko na umiejętności rozpoznania choroby, ale przede wszystkim brać pod uwagę jak najwięcej możliwych sposobów leczenia względem, których wybrać taki, który jest najkorzystniejszy dla pacjenta. Dobro człowieka, a więc i jego zdrowie powinno być priorytetem, jeśli chodzi o wykonywanie zawodu lekarza w ogóle.

Ten zaś, jeśli uznaje się za dobrego specjalistę, winien być otwarty na alternatywne metody leczenia, zwłaszcza, jeśli te, od konwencjonalnych form terapii okazywały się niejednokrotnie bardziej skuteczne. Obyśmy, zatem jak najczęściej trafiali na dobrych lekarzy.

baner-starodawny

zobacz_tez2

Cennik zabiegów akupunktury

Preparat ziołowy: SHI LING TONG PIAN

Preparaty wybranych medycyn tradycyjnych świata

Preparat ziołowy JIAN NAO BUSHENWAN

Bańki: chińskie bańki akupunkturowe z gumy - 4 szt. (JianShenGuan)

Korzyści ze stosowania medycyny tradycyjnej

Historia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej do współczesności

Reguła pięciu żywiołów

Jak stawia się diagnozę w medycynie Wschodu?

Skąd bierze się nienawiść ze strony farmacji w Polsce do lekarzy mongolskich?


przeczytaj_ebooka


"W cztery oczy z medycyną naturalną Dalekiego Wschodu - prof. Enkhjargal Dovchin".
Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.

Komentarze   

+2 #4 Aśka Zych 2012-03-05 21:52
Korzystałam z usług lekarzy mongolskich w Polsce, z gabinetu pani Dovchin oraz innych bardzo dobrych lekarzy. Dla mnie ważnym jest, aby mi skutecznie pomóc w moich dolegliwościach . Na medycynie mongolskiej nigdy się nie zawiodłem.

Zaletą jest to dla mnie, że lekarz medycyny wschodniej patrzy na człowieka szerzej, widzi problem jako całość, a nie jedynie objawowo jak to się ma z medycyną konwencjonalną.

Mam nadzieję, że dożyję momentu kiedy te dwie medycyny, zarówno wschodnia jak i zachodnia działać będą wspólnie dla dobra pacjenta.
Cytować
+2 #3 Natalia 2011-02-11 11:29
bardzo fajne jest to że medycyna naturalna stara się zrozumieć problem dokłębniej. rozpatruje się nasz cały organizm jako system połaczony a nie tylko miejsce w którym boli jak to robi większość lekarzy. bardzo podobają mi się wizyty w ganinecie pani Dovchin, a do tego przynoszą one efekty :)
Cytować
+2 #2 Darek S. W-wa 2011-02-09 13:40
Zrozumieć znaczy wyleczyć - tak działa medycyna tradycyjna. Pozdrawiam
Darek
Cytować
+3 #1 Paulina 2011-02-09 08:14
rzadko oglądam telewizję. ale dziś zastanowiła mnie jedna rzecz. dlaczego w przerwach na reklamy puszczane są tylko reklamy lekarstw. zdecydowana większość czasu przeznaczona jest właśnie na ten temat. wszędzie tylko te środki które można kupić bez recepty. czy tylko ja to zauważam?? to musi być bardzo dochodowy biznes skoro stać ich na taką propagandę. każdy zachwala swój produkt a jeśli się im dokładniej przyjrzeć to wszystkie bazują na tych samych składnikach które mają działanie głównie przeciwbólowe. czy tak powinna wyglądać medycyna?? usuwać ból i nie przejmować się jego przyczyną?? dlatego właśnie ja już dawno przerzuciłam się na medycynę naturalną. Ci lekarze starają się leczyć chorobę a nie tylko jej objawy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.