A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Medycyna WschoduTradycyjne mongolskie stawianie baniek różni się od innych metod leczenia tym, że może spełnić trzy różne cele w tym samym czasie:

1. Zapobieganie chorobom

2. Rozpoznanie, czyli diagnoza

3. Leczenie

 

METODY STAWIANIA BANIEK

Współczesna medycyna alternatywna zna kilka sposobów terapii opierającej się na stawianiu baniek na ciele pacjenta. Najpowszechniejszymi metodami obecnie są:

 • starożytne, mongolskie stawianie baniek z uprzednim podgrzaniem,

Najbardziej popularna metoda, co będzie nam potrzebne, aby domowym sposobem przeprowadzić taką terapię: bańki szklane, najlepiej metalowy kij („pochodnia”), na którego końcu zakręcamy trochę waty, denaturat (po umoczeniu pochodni w denaturacie smarujemy wewnętrzną stronę baniek), źródło ognia (np.zapałki).

Bańki smarujemy od wewnątrz denaturatem i stawiamy odwrócone na papierze, najlepiej gazecie, wówczas nadmiar alkoholu spłynie a w bańce pozostanie odpowiednia ilość by po podpaleniu zassała się do ciała. Bańki stawia się na różnych częściach ciała, najczęściej na plecach (kaszel, oskrzela). Pacjent kładzie się na brzuchu, zdejmuje ubranie powyżej pasa, aby go nie krępowało.

Podpalamy naszą małą pochodnię, bierzemy posmarowaną bańkę, popalamy je środek pochodnią i dociskamy do ciała (gdy stawiamy na plecach nie wolno stawiać baniek na kręgosłupie!). Bańka zasysa się, wytwarza się podciśnienie i zaczyna się proces leczenia.

Bańki powinno się trzymać na ciele pacjenta nie dłużej niż 25 minut! Po tym czasie odrywamy je, ciało smarujemy np. maścią rozgrzewającą lub kremikiem, gdyż będzie trochę piec i swędzieć.

 • stawianie baniek bez podgrzania (banki zasysane)
 • bańki magnetyczne
 • bańki elektryczne

Te różne metody stosuje się w celu do osiągnięcia konkretnego, zamierzonego rezultatu końcowego.

ryzowe_pola

Leczenie poprzez stawianie baniek może być również sklasyfikowane w oparciu o metodę towarzyszącą, wspierającą bańki.

Możemy wyróżnić, zatem:

 • stawianie baniek z intensywnym pocieraniem lub nacieraniem

 •  stawianie baniek z wysysaniem krwi

 • stawianie baniek z akupunkturą

 • stawianie baniek i kąpiel ziołowa

 • stawianie baniek i sauna

Począwszy od drugiej połowy dziewiętnastego wieku, medycyna również zaczęła wykorzystywać elektryczność w celach leczniczych, na przykład w fizjoterapii i elektro-akupunkturze.

dom_asia

 ZALETY TERAPII STAWIANIA BANIEK

Terapia poprzez stawianie baniek:

 • poprawia obwodowe krążenie krwi w organizmie

 • poprawia zdolność oddychania skóry

 • reguluje przepływ energii w organizmie ludzkim

 • reguluje i poprawia metabolizm

 • podnosi zdolności układu odpornościowego w walce z infekcjami

 • reguluje i usprawnia pracę układu nerwowego

 • wywiera pozytywne działanie na funkcjonowanie organów wewnętrznych poprzez zastosowany szok oraz wywołanie reakcji trzewno-skórnych na dostarczane bodźce

Mongolscy naukowcy zajmujący się medycyną rozwinęli terapię stawiania baniek począwszy od używania w niej rogów po obecne zastosowanie elektryczności. Zarówno lekarze mongolscy jak i eksperci medyczni wyrażają niepokój z obawy o to, że ta wydajna i przynosząca widoczne korzyści zdrowotne metoda, zaczyna być coraz rzadziej używana w procesie zapobiegania i diagnozowania chorób oraz ich uleczania, co może w niektórych krajach doprowadzić do prawie całkowitego jej zniknięcia.

flower

Komentarze   

+1 #10 Witold K. 2010-09-13 18:48
Bańki akupunkturowej używam ja oraz cała moja rodzina. Jest to naprawdę świetna rzecz na bóle kręgosłupa czy pleców. Pozwala się również zrelaksować. Przyrząd bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Wykonany jest bardzo solidnie. Nie jest to jednak metoda medyczna i nie wszystkim może pomóc.
Cytować
+2 #9 cupping 2010-09-06 13:00
Cupping is a therapy in which a jar is attached to the skin surface to cause local congestion through the negative pressure created by introducing heat in the form of an ignited material. In the ancient times in China, the cupping method was called “horn method”.

Tom
Cytować
+4 #8 Bańka ogniowa 2010-08-19 21:15
Stawianie baniek jest wypierane przez postęp leczenia farmakologiczne go. W USA metody tej nie praktykuje się niemal wcale. W Polsce było popularną metodą leczenia jeszcze w latach 80. XX w., najczęściej przy leczeniu zapalenia płuc.
Cytować
+7 #7 Bańka ogniowa 2010-08-19 21:13
Bańki gorące uważane są za skuteczniejsze od próżniowych. Aby postawić bańkę należy zwilżyć wodą jej obrzeże, potem nawinięty na patyczek wacik nasączony denaturatem podpala się i ociera dookoła wnętrze bańki. Następnie bańka jest przystawiana do skóry pacjenta (najczęściej plecy) i przytrzymywana aż do zassania. Gorące powietrze we wnętrzu stygnąc, zmniejsza swoją objętość wytwarzając podciśnienie.
Cytować
+6 #6 Metoda bańką chińską 2010-08-16 14:48
Terapia bańką chińską jest bardzo skuteczna jeżeli wykonywana jest przez dobrego masażystę - terapeutę. Najważniejszym bowiem jest to aby nie stawiać baniek tam gdzie to popadnie aby zakryć całe plecy ale aby wybrać maksymalnie 6 do 8 punktów w którym stawia się bańki ( najlepiej na pasmach meridianowych ). Takie ustawienie daje najlepsze działanie baniek jako autoszczepionki i najszybciej zmusza organizm do działania i wytwarzania obrony.

pozdrawiam
Norbi - terapeuta
Cytować
+6 #5 Witali76 2010-07-12 10:00
Mieszkam na stałe w Rosji. W Polsce studiuję. To pierwszy portal, który tak profesjonalnie podejmuje tematykę naturalnych metod leczniczych w tym w szczególności: bańki, akupunktury, akupresury czy masażu. U nas w Rosji każdy leczy się przy pomocy metod alternatywnych czy naturalnych. Są bardzo skuteczne, na równi lub nawet bardziej z metodami konwencjonalnym i.

Najbardziej ceniony lekarz to taki, który skutecznie potrafi łączyć wiedzę medycyny akademickiej z wiedzą medycyny tradycyjnej - naturalnej.

Ja jestem całkowicie za naturą, gdzyż ona nas karmi i leczy. Jeżeli podkopujemy naturę to podkopujemy też samych siebie.

Szkoda, że nasi politycy o tym nie pamiętają.
Cytować
+8 #4 Bańki dla dziecka 2010-07-12 09:55
Ja moim dzieciom zawsze stawiam bańki. Nie znam różnicy między bańką szklaną, chińską czy mongolską. Wiem jednak, że jest to bardzo skuteczne medium i naturalne do zwalczania przeziębień. Działa na zasdzie NATURALNEJ AUTOSZCZEPIONKI . Wyciąga zanieczyszczeni a i choroby z głebszych partii ciała. Reakcja na skórze po zdjęcu bańki świadczy o stanie i zaawansowaniu chorobowym.
Cytować
+7 #3 Chińskie bańki 2010-07-12 09:53
Wbrew pozorom bańki różnią się od siebie. Narodem, który najbarziej rozpowszechnił technikę stawiania baniek są bez wątpienia Chiny i Indie. Tam gdzie te metody powoli wymierają, przejmowane są przez inne narody takie jak naród mongolski. Datuje się, że historia baniek sięga czasów starożytnych. Do tego czasu te sposoby przetrwały przaktycznie niezmienione. To pozwala śmiało twierdzić, że bańka chińska jest skuteczną i sprawdzoną metodą do naturalnego zwalczania chorób w różnych postaciach.
Cytować
+7 #2 Bańka - rada 2010-07-12 06:28
Pamiętajcie, że przy stawianiu małych baniek najłatwiej jest poparzyć pacjenta ponieważ resztki substancji łatwo palnej na ogół zostają na rantach bańki szklanej.

Aby uniknąć tego błędu należy po podgrzaniu bańki chwilkę odczekać zanim przyłoży się ją do ciała klienta.

Bańki tego typu zaleca się stawiać razem z masażem punktów akupunkturowych lub na drodze głównych meridianów.
Cytować
+6 #1 Bańka chińska 2010-07-12 06:25
Bańka chińska jest jedną z najtańszych form doraźnej pomocy. W Polsce też mamy bańki - głównie szklane, ale nie o takich rozmiarach i kształtach co bańki chińskie czy mongolskie. Różnica polega na kształcie, grubości szkła i wielkości. Różne bańki stawia się w różnych miejscach aby przywrócić HOMEOSTAZĘ w ciele pacjenta.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2018 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.