A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

Encyklopedia ziół

logo_aloesO aloesie słyszał już niemal każdy, to bardzo popularna roślina. Inaczej zwie się ją kaktusem, choć nazwa ta jest nieodpowiednia, gdyż aloes przynależy do rodziny liliowatych.

Gdzie możemy spotkać tę roślinę w naturalnych warunkach?

Aloes lubi klimat suchy i gorący, dlatego jego środowiskiem życia są kraje południowe. Wybierając się zatem na wycieczkę do Meksyku czy na afrykańską sawannę, trafimy napewno na kępki aloesu płożące się w południowym słońcu.

Odparowany, zagęszczony i stwardniały sok aloesu nazywany jest aloną i wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych, które znane były już ludziom z poprzedniej ery (żyjącym ponad 3300 lat temu!).

Skoro aloes rośnie w krajach "ciepłolubnych" to jak trafił do Europy?

Migrację aloesu na cały świat zawdzięczamy Arabom. To oni przywieźli tę roślinę do Europy właśnie w formie alony. To nieocenione lekarstwo przy zaparciach atonicznych, czyli spowodowanych brakiem parcia na zwieracz, najczęściej dotykających ludzi starszych, w podeszłym wieku oraz osób z dużą nadwagą.

czosnek2

Czosnek (łac. Allium sativum) od wieków traktowany jest jako panaceum na wiele chorób. Przywędrował do nas z Azji Środkowej, gdzie uprawia się go już od 5 000 lat. To jeden z najcenniejszych, naturalnych antybiotyków, dlatego jego sława przyniosła szybką migrację tej rośliny na cały świat.

Najpierw zachwyciły się nim i przejęły jego uprawę kraje Bliskiego Wschodu, potem kupcy przewieźli roślinę w rejony Morza Śródziemnego, aby wkrótce dotrzeć również do Europy, a w ostateczności na półwysep amerykański. 

Czosnek w literaturze jako pierwszy opisywał "Zielnik Syreniusza" z 1613 roku. Już w tej starej księdze wyliczono ponad 100 zastosowań leczniczych czosnku.

To roślina wieloletnia, składająca się z wielkiej bulwy wyrastającej pod ziemią. Sama bulwa składa się z małych ząbków pokrytych cienką łupinkowatą skórką. Czosnek zwykle rośnie do wysokości około 60 cm a na szczycie szpiczastych liści wypuszcza piękne kwiaty o strukturze baldaszków, które zakwitają w połowie lata. Ich kolor  oscyluje w tonacjach bieli, poprzez kremowe odcienie żółci aż po róż. Kwiaty tak samo jak bulwy, są jadalne, jednak to bulwa jest najcenniejsza w ziołolecznictwie.

Dziś uprawia się dużo odmian tej rośliny, każda z nich cechuje się odmiennym charakterem, np. niektóre odmiany mają duże bulwy i białą skórkę, inne zaś  małe bulwy i barwę fioletową. 

korzenZapewne każdy z Was słyszał o roślinie z egzotycznie brzmiącą nazwą żeń-szeń. Spotykamy się z nią dosyć często w kosmetyce, ale ma ona również zastosowanie w medycynie. Pod nazwą żeń-szeń kryją się wszystkie naturalne wyciągi otrzymywane z roślin rodziny Araliaceae.

Żeń-szeń jest rośliną, która przywędrowała do Europy z krajów Dalekiego Wschodu, najpierw pisał o nim podróżnik Ben Cordoby, później przywiózł go z jednej ze swych podróży do Azji - Marco Polo. Za panowania króla Ludwika XIV miał on większą wartość niż złoto, wyleczył go bowiem z niemocy płciowej.

Jego cenne właściwości po raz pierwszy odkryli Chińczycy około 320 roku p.n.e. Nazwany został „człowieczą rośliną” przez wzgląd na kształt korzenia. To właśnie on jest surowcem zielarskim pozyskiwanym z całej rośliny. Do dziś tradycyjna medycyna Wschodu: mongolska, tybetańska czy chińska stosuje wiele odmian tej rośliny w lecznictwie.

 

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.