A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

tibetan-medicine-pills_dr_enji_prof_dovchinW medycynie chińskiej stosuje się zwykle dwa sposoby łączenia leków; łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu w celu powiększenia zasięgu leczenia jednej choroby, łączenie leków, które leczą równocześnie poje­dyncze symptomy kilku chorób. W celu dokładnego zrozumienia tej terapii podaję niektóre, testowane klinicznie, sposoby łączenia leków:

1) Lecząc bóle głowy spowodowane wys. gorączką, podaje się: Yin Chio Jie Du Wan w połączeniu z Shu Gan Wan.

2) Gdy leczymy ból brzuszny i biegunkę spowodowaną utratą ciepła wewnętrz­nego, terapeuta chiński podaje choremu Fu Zi Li Zhong Wan (rozgrzewa żołądek i uśmierza ból brzuszny) w połączeniu z Huo Xiang Zheng Qi Wan (reguluje żołądek i jelita oraz wstrzymuje biegunkę, wymioty i nudności).

3) Przy występowaniu bólu nóg i pleców, spowodowanych chorobą nerek lub wątroby, Jian Bu Hu Chien Wan może być połączony z Shu Gan Wan.

4) Gdy leczymy wysypkę skórną, wykwity na skórze, swędzenie skóry, podaje­my Lian Qiao Bai Du Pian (leczy skórne wysypki) w połączeniu z lekiem Fang Feng Tong Shen Wan (lek przeciwgorączkowy).

5) W leczeniu bólu zęba, gardła z przykrym oddechem i wysoką gorączką — lekarz chiński zapisuje leki przeciwgorączkowe Ching Wei Huang Lian Wan i dodatkowo podaje Niu Huang Jie Du Pian.

krajobraz_chin_dr_enji_prof

6) Gdy leczymy chrypkę, spowodowaną utratą śluzu — suchą, stosujemy lek Qing Yin Wan w połączeniu z lekiem Yang Yin Qing Fei Wan.

7) Gdy występuje brak miesiączki z hipochondrycznym rozszerzeniem, lekarz chiński podaje Fu Ke Zhong Zi Wan (lek odżywiający krew, regulujący miesiączki i eliminujący zastój krwi) w połączeniu z lekiem Shu Gan Wan.

8) Przy zaburzeniach miesiączkowania (np. nadmierna utrata krwi) i towarzy­szącym niestrawnościom podajemy Fu Ke Zhen Wan (uzupełnia krew i re­guluje miesiączki), może on być podawany z Xiang Sha Liu Jun Zi Wan (wzmacnia i rozgrzewa żołądek).

9) Gdy leczymy objawy wzdęć występujące przy kaszlu, podajemy choremu Yin Chiao Jie Du Pian (wydala gazy) w połączeniu z Chuan Bei Jin Pian (lekiem przeciwkaszlowym).

10) Przy zaburzeniach czynności nerek spowodowanych zaleganiem złogów (w nerce lub drogach moczowych) stosujemy Shi Lin Tong (rozpuszcza piasek oraz kamienie) w połączeniu z lekiem Nourishing Małe (unerwia i wzmac­nia nerki, pobudza siły witalne) w zastosowaniu u mężczyzn lub Nu Bao w zastosowaniu u kobiet (wzmacnia nerki, powoduje wzrost wigoru u ko­biet).

11) Lecząc poważne choroby spowodowane zarazkami (wirusami), łączymy Yin Chiao Jie Du Wan z Bu Zhong Yi Qi Wan.

widoczki_3_maly

 

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I PRZECIWWSKAZANIA W STOSOWANIU LEKÓW CHIŃSKICH I MONGOLSKO-TYBETAŃSKICH

leki1) Leki dobrane bez konsultacji z lekarzem, zażywane niewłaściwie i źle przechowywane mogą być szkodliwe dla zdrowia.

2) Nie należy zażywać leków wykluczających się wzajemnie, szczególnie wte­dy, gdy jesteśmy przeziębieni, chorzy na grypę i gdy organizm został zaatakowany wirusami lub bakteriami powodującymi ostre stany zapalne.

3) Zaleca się zażywanie leku w oryginalnej postaci. Pokruszony, będzie po prostu gorzki, a rozgryzienie może spowodować, że lek nie zadziała.

4) Silne środki przeczyszczające, jak również leki, które poprawiają krążenie krwi, nie mogą być zażywane podczas ciąży.

5) Przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy należy rozważnie i ost­rożnie przyjmować leki przeciwbólowe, gdyż mogą zaostrzyć lub wywołać objawy choroby. Leki te drażnią bezpośrednio śluzówkę żołądka. Leki w formie czopków odbytniczych są bezpieczniejsze.

6) Silne środki napotne nie mogą być używane w przypadku nadmiernej utraty płynów ustrojowych, wliczając utratę spowodowaną wymiotami, biegunką lub krwawieniem.

7) Nie łykajmy leków garściami, bowiem wówczas ich działanie nawzajem znosi się lub potęguje działania uboczne. Chińscy lekarze twierdzą, że nie powinno się przyjmować więcej niż 5—6 różnych leków jednocześnie.

8) Podczas brania środków przeciwgorączkowych należy unikać pożywienia tłustego lub pikantnego.

9) Nie wolno stosować leków przeterminowanych, bo trują.

10) Leki stosowane do leczenia dolegliwości żołądkowych nie powinny być bra­ne podczas spożywania zimnych pokarmów i tłustej lub surowej żywności.

11) Lek o silnym działaniu (zawsze tylko zlecony przez lekarza) przyjmujemy przez minimum 5—6 dni. Przy krótszym zażywaniu niezabite jeszcze bakterie wytwarzają oporność i lek nie zadziała. Nie należy, zwłaszcza samowolnie, zamieniać używanego leku na inny. Wskazaniem do zmiany preparatu jest jego niedziałanie po 4—7 dniach.

12) Pewne dodatki użyte do wzmocnienia nerek i potencji wymagają od chore­go wstrzemięźliwości seksualnej podczas leczenia, przykładem jest NOURI-SHING MAŁE.

13) Podczas brania środków do leczenia schorzeń nerek i wątroby należy unikać picia kawy i mocnej herbaty. Przykładem jest SHI LIN TONG i LIDAN PAISCHI PIAN.

14) Preparaty, które zawierają kamień żółciowy wołu, gruczoł piżmowy, róg nosorożca lub kryształ Borneolu powinny być zażywane przez krótki okres czasu (nie stosować w przypadku śpiączki następującej po nadmiernym poceniu się, wymiotach i uczuciem zimna w kończynach, albo, gdy chory jest w stanie szoku).

15) W celu zachowania, jakości leków, przechowujemy je w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu przed dostępem dzieci.

medycyna_chiska_tcm

 

SPOSOBY LECZENIA I ZASTOSOWANIA LEKÓW U DZIECI 

Ulotki towarzyszące preparatom ziołowym z przeznaczeniem do leczenia dzieci, nie zawsze są jasne, szczególnie, gdy dotyczą odpowiedniego dawkowa­nia dla dzieci poniżej jednego roku życia — w zasadzie nie są bliżej określane. W związku z tym podaję niezbędne wskazówki, które mogą być użyte do określenia dawkowania i częstotliwości podawania leków dla dzieci.

Dawka dla dzieci do jednego miesiąca życia powinna być 1/3 tej, którą stosujemy dla dzieci jednorocznych. W przypadku, gdy dany lek przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych, i nie posiada informacji o sposobie dawkowania dla dzieci, w takich przypadkach, praktyczną zasadą jest:

a) podawać dzieciom powyżej 7 roku życia — połowę dawki dorosłego,

b) podawać dzieciom od 3 do 7 lat życia — 1/3 połowy dawki dorosłego,

c) podawać dzieciom poniżej 3 lat życia — połowę 1/3 połowy dawki doros­łego.

tradycyjne_leki_chinskie_medycyna_mongolska

W dostosowywaniu odpowiednich dawek leku chiński lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia dziecka, wrażliwość na zastosowany lek oraz porę roku. Pora roku w leczeniu pediatrycznych zaburzeń ma duże znaczenie w me­dycynie chińskiej. W lecie lekarz chiński unika częstego używania leków rozgrzewających, a w zimie o działaniu ochładzającym. Leki podawane dzieciom są mieszane z mlekiem, ciepłą wodą, a niekiedy z miodem lub cukrem. Jeżeli dziecko wymiotuje po wzięciu leku, zmniejszamy ilość dawanego leku w każdej dawce, a zwiększamy częstotliwość podawania. Duże pigułki, np. miodowe, podajemy w dawkach podzielonych (pokrojonych).

 

gabinet_dr_enji490

Komentarze   

+2 #15 Todek 80 2012-02-24 18:52
Chyba teraz nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że ACTA jest też zagrożeniem dla rynku produktów naturalnych, a w szczególności leków ziołowych i produktów leczniczych wieloskładnikow ych.

Nie chodzi tutaj bynajmniej o bezpieczeństwo pacjentów ale o PR firm farmaceutycznyc h i zysk ponad dobro normalnego cżłowieka.
Cytować
+2 #14 Iza Bugajska 2012-01-16 17:08
Też jestem tego zdania, że wielki przemysł farmaceutyczny za wszelką cenę chce nam odebrać wolny dostęp do wartościowych preparatów takich jak TCM czy TMM. Moim zdaniem pacjent sam powinien móc zdecydować nad metodą jaką chce być leczony.
Cytować
+4 #13 Milena z Ursynowa 2011-07-03 19:07
Każdy system medyczny ma swoje najlepsze preparaty. Rzeczywistość pokazała, że takie medycyny jak tradycyjna medycyna chińska czy mongolska ma ich praktycznie na każde schorzenie. Wystarczy jedynie poczytać prasy fachowej, nie lobbowanej przez przemysł farmaceutyczny.

Dlaczego zawsze na ulotkach uzależnia się przyjmowanie jedzenia od interakcji z lekiem - chyba sytuacja powinna wspierać bardziej naturalne metody walczenia z chorobą.

:lol:
Cytować
+3 #12 Tosia 2011-07-01 11:11
Ziołolecznictwo stosowane na wschodzie w takich krajach jak Chiny czy Mongolia znają najlepiej lekarze tam studiujący. Mówienie, że lekarz polski czy zachodni zna te tematy lepiej niż lekarz, który z tych stron pochodzi jest GRUBYM NIEPOROZUMIENIE M !
Cytować
+4 #11 Filia 2011-06-21 07:22
Byłam u lekarza medycyny tradycyjnej, ale nie u prof. Enji z uwagi na dużą odległość. Lekarz ten wyprowadził mi dziecko z ciężkiego stanu zapalenia nerek, gdzie po zastosowaniu standardowego leczenia konwencjonalneg o - żadne pozytywne efekty nie zostały osiągnięte. Bardzo chwalę sobie usługi takich lekarzy w Polsce. Dają państwo nadzieję wielu ludziom, dla których medycyna akademicka zamknęła drzwi i skierowała na leczenie paliatywne.
Cytować
+6 #10 Luiza, 43 lata 2011-04-11 14:55
Jestem pod wrażeniem skuteczności tych leków. Wolę stosować coś co pochodzi od natury niż szpikować się chemią z apteki. Po tą są lekarze medycyny chińskiej czy lekarze medycyny mongolskiej, aby wiedzieć co, w jakiej ilości można było podawać pacjentom.
Cytować
+7 #9 Marzena 2011-03-01 15:16
Chiny górują w medycynie, dlatego i ich zioła dziłają doskonale.
Cytować
+7 #8 Tomcio 2011-03-01 15:15
Chiny tworzą produkty na cały kraj, ale także mają ważną rolę w medycynie. Zioła z Chin bardzo dobzre działają na nasz organizm.
Cytować
+7 #7 Walercia 2011-03-01 15:09
Chińskie leki działają od dawna ! Chiny słyną z bardzo dobrych właściwości leczniczych.
Cytować
+7 #6 Łukasz 2011-03-01 15:07
Bardzo ciekawie opisany artykuł.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.