A A A

Enji na Facebooku Enji na YouTube Kontakt z Enji

Przetłumacz na / Translate to

aziola10Tradycyjna medycyna mongolska rozwinęła się i udoskonalała w oparciu o kulturę i wierzenia starożytnych Mongołów.

Kiedyś krytykowana przez zachodni nurt terapii jako nienaukowa, dziś uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych form leczenia i coraz powszechniej wykorzystywana jest w połączeniu z metodami konwencjonalnymi.

Jednakże medycyna mongolska, by wyleczyć wykorzystuje jedynie niewielkie ilości leku. Zabiegi lecznicze ukierunkowane są na przywrócenie organizmowi równowagi, by możliwe było powrócenie do harmonii z naturą i duchem.

Gałęzią, która w znacznej części wypełnia system medycyny mongolskiej jest ziołolecznictwo.

I choć leczenie ziołami znacznie częściej przypisujemy alternatywnym nurtom medycznym, w rzeczywistości wykorzystywanie ich w leczeniu stanowi podstawowy aspekt opieki zdrowotnej na skalę światową

 

Co warto wiedzieć o ziołach i lekach z Mongolii?

Tradycyjne leki mongolskie zyskały popularność stając się alternatywą dla współczesnej medycyny zachodniej, która niestety niemal w każdym przypadku jest inwazyjna i uzależniona od substancji chemicznych.

aziola1

Około jednej trzeciej wzorów do produkcji środków leczniczych stosowanych w medycynie mongolskiej pochodzi z rodzimych składników, które pozyskuje się na obszarach Tybetu. Pozostałą część roślin sprowadza się z Chin i Japonii.

Produkcja formuł ziołowych w Mongolii dziś jest znacznie łatwiejsza i w dużej mierze obejmuje nalewki, proszki i tabletki wykonane z wielu ziół. Pigułki mają tę zaletę, że mogą być przygotowane z wyprzedzeniem w placówce medycznej, gdzie wszystkie składniki są dostępne.

Produkcją leków ziołowych na terenie Mongolii zajmują się obecnie coraz nowocześniejsze instytucje, które chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom zachodniego nurtu medycznego.

aziola12

Mimo to, tradycyjne ziołowe lekarstwa w postaci pigułek wciąż są czasochłonne w przygotowaniu. Dr medycyny tybetańskiej, profesor na jednym z uniwersytetów w Mongolii Lobsang Dolma Khangkar wyjaśnia iż:

- każde zioło, zanim zostanie połączone z innymi, musi zostać starannie przetworzone, mieszane a na końcu prawidłowo konserwowane, tak by zachować jego lecznicze właściwości. W tym celu nic nie jest bardziej odpowiednie niż wiedza i doświadczenie człowieka. Mechanizacja procesu przetwarzania leków w tym względzie, choć szybsza i wydajniejsza ilościowo, nie do końca byłaby wskazana.

aziola5

Jeśli, dla przykładu używamy kardamonu, wykorzystujemy tylko jego środek, gdyż wierzch pod względem leczniczym jest kompletnie bezwartościowy. Nie ma urządzenia, które mogłoby to zrobić, więc proces produkcji musi odbywać się ręcznie.

Po spreparowaniu każdego ze składników w ten sposób będziemy mieszać ze sobą trzy, dziesięć, a może nawet dwadzieścia pięć składników, aby uzyskać jedną tabletkę. Jeśli nie zrobi się tego prawidłowo, któryś ze składników, będąc wymieszany z resztą nie zachowa swoich właściwości.

Mielenie i mieszanie wszystkich składników zajmuje dużo czasu, a do tego muszą one przeleżeć jeden dzień, by dopiero na końcu mogły być przerobione na tabletki, tym razem jednak już w sposób mechaniczny.

Po wyprodukowaniu tabletek, wbrew pozorom nie są one jeszcze gotowe. Gdy wyjdą z maszyny, wkładamy je do podłużnego, bawełnianego worka, którego oba końce trzymane są przez dwie osoby.

Kolejny dzień upływa na poruszaniu tkaniną w taki sposób, by tabletki przemieszczały się z jednej strony, na drugą. To właśnie ta ostatnia procedura jest odpowiedzialna za to, że tak ciężko jest pozyskać prawdziwie wartościowy lek mongolski.

Jej celem jest bowiem całkowite usunięcie powietrza z tabletek, którego obecność mogłaby sprawić, że leki staną się podatne na bakterie i w rezultacie popsują się. (Khangkar LD, Wykłady z medycyny tybetańskiej, Biblioteka i Archiwum w Dharamsali).

aziola7

Na dzień dzisiejszy w Mongolii formalnie uznanych jest 97 unikatowych wzorów, z których pozyskuje się przepisy do produkcji lekarstw ziołowych, z czego 25 wzorów jest objętych członkowstwem ubezpieczenia medycznego.

Wiele preparatów, które wciąż są obecne w użyciu powstało wieki temu, jednak zasady łączenia ziół (zwłaszcza te, które posiadają swoją historię) nie zawsze są jasno zdefiniowane w systemie medycyny mongolskiej.

W głównej mierze opierają się one na złożonej analizie właściwości leczniczych, które odnoszą się do trzech głównych kategorii:

  1. Kategoria 6 smaków (słodki, słony, kwaśny, gorzki, cierpki, gryzący)
  1. Kategoria 8 właściwości (ciężki, gładki, zimny, miękki, lekki, szorstki, gryzący, ostry)
  1. Kategoria 17 efektów (zimno, gorąco, chłód, ciepło, rzadkość, wilgoć, szorstkość, lekkość, ciężkość, stałość, ruchliwość, ostrość, niewyraźność, łagodność, suchość, miękkość)

Ogólnie rzecz biorąc, ziołowe preparaty z Mongolii najczęściej zawierają pierwiastek ciepła, ostrości i aromatyczności. Na ten wybór znaczny wpływ ma klimat tego kraju – na dużych wysokościach w Tybecie zazwyczaj jest zimno i wietrznie, stąd zadaniem ziół jest poniekąd zrekompensowanie tych warunków.

aziola4

Tak na przykład, zioła o ostrym smaku i charakterystycznym zapachu mają pobudzić funkcje systemu trawiennego, co często okazuje się być kluczem do odzyskania i zachowania zdrowia.

Nie powinno dziwić, że wśród powszechnie wykorzystywanych tradycyjnych ziół leczniczych, w Mongolii najczęstsze zastosowanie znajdują te, które wykorzystuje tradycyjna medycyna indyjska – Ajurweda.

Niektóre z tych ziół są nam bardzo dobrze znane. Należą do nich m.in.: papryka, kardamon, goździki, imbir i inne ostre przyprawy, które w lekach są dodawane do składników pochodzenia lokalnego, takich jak na przykład piżmo.

Za króla mongolskiego ziołolecznictwa uznaje się migdałecznika chełubowca (erminalia chebula Retzius), mający w medycynie tradycyjnej niewyobrażalnie szerokie użycie. Preparaty pozyskane z owoców migdałecznika mają zastosowanie w terapii między innymi takich dolegliwości, jak: choroby systemu odpornościowego, łuszczyca, miażdżyca, choroba wrzodowa, choroby układu pokarmowego, pasożytnicze, reumatyzm, czy cukrzyca.

Migdałecznik zyskał swoją popularność m.in. dlatego iż uważa się, że posiada wszystkie smaki.

aziola8

Skąd specjaliści czerpią wiedzę na temat właściwości i działania ziół mongolskich?

Wiedza i doświadczenie związane z leczeniem ziołami są dziś przekazywane dzięki tysiącom lekarzy mongolskich praktykujących medycynę naturalną na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zostali oni gruntownie przeszkoleni w placówkach w Tybecie, Qinghai, Gansu i Sichuan.

W dziesięciu miastach, w Chinach założono jednostki medyczne (kliniczne i uniwersyteckie), w tym jeden duży w Lhasie i jeszcze większy w Pekinie, kształcących specjalistów w dziedzinie ziołolecznictwa mongolskiego.

aziola6

Ponadto, istnieje tam aż 57 szpitali medycyny tybetańskiej i 30 fabryk produkujących leki oparte na wzorach z Mongolii. Społeczność uchodźców w Dharamsali ma szkołę medyczną (w której wykłada wyżej wspomniany profesor Khangkar) oraz posiada kilka niewielkich manufaktur produkujących preparaty ziołowe w Indiach i Nepalu.

Ziołolecznictwo mongolskie, podobnie jak i inne starożytne systemy medyczne jest oparte na bardzo złożonych zasadach postępowania wobec zdrowia i choroby. Nie wszystkie placówki, w których produkuje się zioła opierają swoją działalność na tych samych wzorcach i przepisach, zdecydowanie częściej wybierając skonkretyzowany charakter ich wytwarzania, dobierając jedynie kilka receptur i na nich opierając swoje specyfiki.

Istnieje jednak kilka mieszanek oraz samodzielnych ziół, które stosowane są w sposób ogólny, co czyni je dostępnymi dla ludności na całym świecie. Do takich ziół pochodzenia mongolskiego należy np. rokitnik.

W zależności od wzorca i leku, rokitnika wykorzystuje się do produkcji preparatów na takie zaburzenia, jak: dolegliwości żołądka i wątroby, choroby układu limfatycznego, choroby skóry, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zaburzenia trawienia, chroniczne zapalenie płuc, czy przeziębienia.

Zioła wykorzystywane w medycynie mongolskiej to cały szereg mieszanek i oddzielnych preparatów na różne choroby. Można stwierdzić, że do tej pory zachodni świat zdołał zapoznać się jedynie z nieliczną ich grupą, nie mówiąc już o konkretnych ich właściwościach.

Problem tkwi w tym, iż wciąż nie ma u nas wystarczającej liczby lekarzy, którzy pomogli wspierać popyt. Nie są oni po prostu odpowiednio wykształceni w dziedzinie ziół ze Wschodu.

Medycyna i ziołolecznictwo mongolskie promowane są więc w znacznej części przez Chiny oraz przez tybetańskich lekarzy uchodźców. Ważne mongolskie teksty medyczne są tłumaczone na inne języki (głównie chiński i angielski) oraz badane przez naukowców i archeologów z Zachodu.

Mimo, że natenczas nie możemy jeszcze powiedzieć, że poznaliśmy wszystkie lecznicze właściwości ziół z Mongolii, czy też innych krajów azjatyckich, jest bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli w pełni czerpać dobro z tego co oferuje nam wschodni system ziołolecznictwa.

Jest także możliwe, że ze znanych ziół uda się wydobyć nowe związki, które być może okażą się przełomowe, nawet w przypadku leczenia chorób nowotworowych.

aziola11

Zioła mongolskie, dotąd nieznane, otwierają szansę na wyleczenie

Dzięki mongolskim ziołom wielu ludzi doświadczyło ulgi w swoich dolegliwościach, a dziś będąc zdrowymi poleca ziołolecznictwo zwłaszcza z uwagi na naturalność i efektywność jego stosowania. (Przeczytaj opinie pacjentów - kliknij).

Udając się do doświadczonego specjalisty z pewnością uzyskamy poradę odnośnie polecanych na nasze choroby specyfików, a przed przystąpieniem do terapii dowiemy się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań wobec ich stosowania.

aziola9

Wedle filozofii tradycyjnej medycyny Wschodu, najważniejszy jest pacjent. Lekarz, po szczegółowym zapoznaniu się z dolegliwością oceni, jaką metodę zastosować, by jej efekty były jak najkorzystniejsze i by chory wreszcie mógł cieszyć się zdrowiem na całe życie.

Tym, co świadczy o wysokiej skuteczności ziołolecznictwa, jest nie tylko wielowiekowa tradycja jego stosowania, ale wciąż praktykowana technika produkcji ziół i opartych na nich leków oraz wiedza i doświadczenie prawdziwych znawców w tej dziedzinie. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat mieliśmy możliwość zobaczenia, jak zachodni, fragmentaryczny system medycyny staje się coraz bardziej dysfunkcyjny.

Słaba współpraca między specjalistami oraz jawne ignorowanie, a częściej i negowanie tradycyjnych metod leczniczych sprawiły, że zmarnowaliśmy ogromną ilość zasobów pieniężnych i… ludzkich.

Ziołolecznictwo mongolskie jak i w ogóle, ziołolecznictwo Wschodu daje nam ogromny potencjał, którego tym razem nie wolno nam zaprzepaścić.

aziola3

W asortymencie sklepu Leki Wschodu znajdziesz m.in.:

Bańki chińskie akupunkturowe z gumy (JianShenGuan) - 4 szt w cenie 38 zł

Chi Sana - detoksykujące plastry do stóp - 8 szt. w cenie 60 zł

Ekstrakt GUARANA & GINSENG Oral Liquid - 100% Organic w cenie 50 zł

GINSENG ROYAL JELLY w cenie 30 zł

Herbatka Korean Ginseng Tea w cenie 20 zł 

Herbatka odchudzająca Feiyan Teaw cenie 30 zł

Preparat ziołowy SHI LING TONG PIAN w cenie 150 zł

Świece HOPI / KONCHY w cenie 50 zł

oraz wiele innych naturalnych leków ziołowych, niedostępnych w Polsce.

Poznaj ofertę sklepu, przejdź na: www.leki-wschodu.pl

leki_wschodu_logo

zobacz_tez2

Sposoby łączenia leków chińskich i mongolsko-tybetańskich

Medycyna ludowa

Ziołolecznictwo - FAQ

Leczenie ziołami okiem historii

Czosnek - skuteczny, nie tylko na wampiry

przeczytaj_ebooka

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:

"W cztery oczy z medycyną naturalną Dalekiego Wschodu - prof. Enkhjargal Dovchin". Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.

"Akupunktura i życie lekarz Enkhjargal Dovchin" - naukowe wyjaśnienia działania akupunktury, filozofie leczenia.

Komentarze   

+5 #12 Paulina Erodont 2012-08-19 22:17
Pani rady odnośnie diety anty-cukrzycowe j okazały się bardzo pomocne. Mój poziom glukozy jest w normie dzięki tym radom. Normalna dieta anty-cukrzycowa nie była za dobra, a poziom podnosił się ponad 150. Obecnie nie wychodzi ponad 120 po jedzeniu. Dziękuję za rady i zioła.

P.
Cytować
+4 #11 Eryk202 2011-08-20 08:04
Na Marymoncie jest mnich, który też leczy ziołami tybetańskimi. Czy są w stanie państwo mi coś o nim powiedzieć? Podobno sam Dalajlama otwierał tą klinikę? Ciekaw jestem ile z tego jest prawdy, a ile fałszu? Z opinii ludzi wynika, że człowiek prowadzący mocno nastawiony jest na ciągnięcie pieniędzy. Czy to prawda?

Mieszkam niedaleko więc chętnie bym się wybrał. Proszę o radę na mail.
Cytować
+8 #10 Sylwia 33 lata 2011-08-09 20:04
przecież np. w Mongolii to normalka, że zioła i ziołolecznictwo leczy ludzi. tylko w europie, gdzie panem jest codex alimentarius prym wiedzie zakłamanie, a szefem jest lobbing farmaceutyczny.

Ja zawsze byłam za naturą i tak pozostanie. Wolę leki ziołowe od mających tysiące skutków ubocznych farmaceutyków.

Moja mama i tata umarli w szpitalu po podaniu śmiertelnej dawki leków przeciwzakrzepo wych. Nie mam zaufania do lekarze zachodnich i konwencjonalnej medycyny bo tutaj rządzi pieniądz, a leki przepisywane są przez lekarzy nie ze względu na wskazania, ale na prywatne układy z firmami farmaceutycznymi.

Mam nadzieję, że politycy w Polsce zobaczą co się dzieje i będą wspierali wolny dostęp do naturalnej medycyny, a w szczególności do akupunktury, akupresury u ziołolecznictwa .
Cytować
+7 #9 Natka 2011-08-07 20:01
Nie mam tytułu naukowe, ale wiem jedno. Skoro ktoś z mediów masowych oraz farmacji interesuje się ziołami znaczy, że można na tym dużo zarobić i że jest to skuteczne.
Cytować
+12 #8 dr Bohdan Malinowski 2011-08-01 07:06
Uprawa ziół oraz ich późniejsze wykorzystanie do celów leczniczych to coś pięknego. Każdy powinien mieć możliwość do samoleczenia i utrzymania swojego organizmu w zdrowiu. Zioła i ziołolecznictwo powinno pozostać wolne od wszelkich regulacji prawnych. W przeciwnym wypadku zamiast być wolne będzie bardziej ograniczane, jak to obecnie ma miejsce.
Cytować
+7 #7 Admin12 2011-07-31 15:31
W Polsce istnieje około 600 gabinetów medycyny mongolskiej, gdzie leczy się ludzi metodami naturalnymi. Nie we wszystkich przypadkach oczywiście da się pomóc. O leczeniu każdorazowo powinien zdecydować lekarz prowadzący.

Jeżeli chodzi o zioła - tak, te same zioła i mieszanki ziołowe co sprzedawane są lekarzom, dostępne są też w Polsce w gabinetach medycyny naturalnej. Są one bardzo skuteczne w leczeniu różnych dolegliwości. Najlepiej zapytać swojego lekarza medycyny tradycyjnej z okolicy.

Ceny przykładowych ziół wahają się od 10 zł do nawet 50 zł za opakowanie. Opakowanie standardowo wystarcza na kurację 10-14 dni.

pozdrawiamy
Cytować
+8 #6 Jola 2011-07-31 15:26
Słyszałam, że gwiazdy z Zachodu jeżdżą do Mongolii, aby leczyć się u tamtejszych lekarzy metodami naturalnymi. Czy mogliby państwo powiedzieć mi ile kosztuje wycieczka do Mongolii i jakie są koszta leczenia tam tymi metodami?

Czy te same zioła co sprzedawane są w Mongolii są też dostępne w Polsce?

pozdrawiam
Jola z Warszawy
Cytować
+8 #5 Kasia 28 2011-07-30 15:06
Jestem studentką orientalistyki. Mongolia to jeden z najczystszych rejonów na świecie, z czysta wodą i powietrze oraz nie skażoną glebą. Zioła pochodzące z tych rejonów zaliczyć więc też spokojnie można do najskuteczniejs zych i najzdrowszych.

pozdrawiam
Kasia
Cytować
+8 #4 zioła dla zdrowia 2011-07-29 16:41
Moja cała rodzina używa ziół w leczeniu typowych chorób. Dzięki nim zachowujemy zdrowie, a jedyne co nas zbija z nóg to przeziębienia i grypa. W ostateczności sięgamy po leki z apteki. Cieszę się, że taki serwis jak Państwa istnieje. Wiele ciekawych informacji można się z niego dowiedzieć.

pozdrawiam
Cytować
+9 #3 zioła mongoolskie 2011-07-23 12:09
to składnica wiedzy gromadzona przez lata dla dobra przyszłych pokoleń. Lekarze Mongolscy to ludzie, którzy doskonale orientują się w ziołolecznictwi e wschodu. Polecam te metody bo mi pomogły.

adaś
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

e-book download

Przyjęcia Mława i Chełm

Cennik akupunktury - zobaczCopyright © 2019 Medycyna tybetańska, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna chińska - lek. Enkhjargal Dovchin. Wszelkie prawa zastrzeżone.